Güney Güneyan, (d. 9 Eylül 1992, İstanbul) köşe yazarı, muhabir, genel yayın yönetmeni, gazeteci ve yazar 2011 yılında İstanbul merkezli yerel bir gazetede mesleğe başladı. Görev aldığı bu

Güney Güneyan, (d. 9 Eylül 1992, İstanbul) köşe yazarı, muhabir, genel yayın yönetmeni, gazeteci ve yazar

2011 yılında İstanbul merkezli yerel bir gazetede mesleğe başladı. Görev aldığı bu gazetede iki yıl kadar muhabirlik yaptı. Çalışmalarının multidisipliner bir anlayışa sahip olduğu farkedilmeye başlandığında yerel basındaki meslek macerası da son buldu. Bu yayında görev aldığı süre boyunca haberleştirdiği bazı aktüel ve ekonomik konular, gerçek dışı gerekçelere dayandırılarak işinden uzaklaştırıldı. Yerel gazetecilik macerasını sonlandıran bu olay sonrasında askerlik görevini tamamlamak üzere Van, Özalp’te bulundu. Verilen bu zorunlu ara sonrası mesleğe döndü. Bir süre özel sektörde redaktör ve editörlük görevinde bulundu; medya planlama görevlerini üstlendi.

2015 yılında ise Vagon adlı edebiyat dergisinde genel yayın yönetmenliği görevi yaptı. Buradaki görevi yayının mali problemler dolayısıyla devredilmesi sonrası son buldu.

2016 yılının ikinci çeyreğinde ulusal basındaki ilk köşe yazılarını Önce Vatan gazetesi için yazdı. Ekonomi, emek, işçi hakları, siyaset, yoksulluk başta olmak üzere birçok aktüel konu ile ilgili makaleler ele aldı. Buradaki görevinin yanı sıra eş zamanlı olarak bu yayında röportörlük görevinde de bulundu.

2016 yılının üçüncü çeyreğinde Son Haber gazetesi ve Yeni Çağrı gazetesinde de köşe yazarlığı yapmaya başladı. Ayrıca muhabirlik ve röportörlük görevi de üstlendi. Görev süresi sırasınca haberleştirdiği işçi ve yoksulluk haberleri yurt içi yayınlarda referans gösterilmek ile birlikte yurt dışında bazı ulusal ve yerel yayın organlarında yayımlandı.

2017 yılında yayıncılık sektöründe faaliyetler gerçekleştirmek üzere Komplike Medya Grubu’nu kurdu. Bu çatı altında sosyal bilimler ve kültür alanında çalışmalar yapmak üzere Komplike dergiyi yayına hazırladı. Halen yayının kurucu genel yayın yönetmenliğini yapıyor. Ayrıca 2019 yılı itibariyle yeni nesil dijital haber televizyonu Komplike TV’yi yayına hazırladı, test yayınları sundu.

2018 yılında MTM Medya Takip Merkezi’nde bir yıl boyunca editör olarak görev aldı. Sırasıyla enformasyon personeli, basın yayın analisti ve temsilcilik pozisyonlarında da görev yaptı. Medya ölçümleme ve raporlama alanlarında uzmanlaştı.

2019 yılında Gazete Karınca’da haftalık olarak kaleme aldığı köşe yazıları yer buldu. Bu yayında muhabirlik görevinde de bulundu. Yine aynı yıl içerisinde Milliyet gazetesinde köşe yazarlığına başladı. Yayının yaşam kategorisinde sosyoloji alanında yaptığı gözlem, araştırma çalışmaları gerçekleştirmek üzere “Toplum Analizi” adlı köşesinde köşe yazıları kaleme alıyor.

2019 yılının son çeyreğinde Kutlu Yayınevi etiketiyle “Nepotizm Hipotezi: Sosyal Dışlanma ve Yoksulluk” adlı ilk araştırma kitabı yayımlandı. Bu eser yurtiçi ve yurtdışında satışa sunuldu.

2019 yılında IPA tarafından düzenlenen Uluslararası Basın Ödülleri kapsamında “Nepotizm Hipotezi: Sosyal Dışlanma ve Yoksulluk” eseriyle aday gösterildi. Yarışmada yer aldığı ve yarıştığı için onur ödülüne mahsar oldu.

İYAD üyesi olan Güneyan, ayrıca çeşitli edebiyat, müzik, sanat ve sosyal bilimler dergilerinde yazdı. Anbean, Bakku, Faraza, Fular, Gaia, Gece, Kadran, Karga, Lemur, Mukavemet, Öteki, Rave Mag, Samsa, Simas, Son Gemi, Söylenti ve Vagon dergi bunlardan bazılarıydı. Bu yayınlarda deneme, eleştiri, makale ve şiirleri yer buldu. Ayrıca Art Fanzin, NouvArt adlı kültür sanat portallarında görüldü.

Kaynak:
Hibya Haber Ajansı

681
Okunma