Home Dijital Gazete ABD: Tedarik konusu hizmet sektörü için de kısıtlayıcı etki yapıyor

ABD: Tedarik konusu hizmet sektörü için de kısıtlayıcı etki yapıyor

by olaynerde

ISM hizmet endeksi Ocak ayında 59,9’a düşerek 11 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Omicron dalgasının 2022’nin başında gelişmiş dünyadaki büyüme üzerinde baskı oluşturduğu bir ortamda, tedarik zinciri ve fiyat görünümü konusunda halen bazı sorunlar olduğu görülmekte. Mevcut ortamda işgücü arzı eksikliği ve tedarik konusundaki kıtlık, hizmet sektörünün talebe ayak uydurabilme yetisini azaltıyor. Bununla beraber, ana faaliyet endeksi halen güçlü büyüme pozisyonunda ve gerilemeler kısmi, yani ekonominin geneli açısından çok büyük sorun teşkil eden seviyelerden uzakta kalıyor.

Alt kalemlere bakacak olursak; Fiyat endeksi, mevsimsellikten arındırılmış Aralık rakamı olan 83,9’dan düşerek Ocak’ta 82,3 oldu. Bu haliyle somut bir düşüşe işaret etmemekle birlikte, halen oldukça yüksek bir enflasyonist fiyat baskısı gösteriyor. İş aktivitesi endeksi Aralık ayındaki mevsimsellikten arındırılmış 68,3’lük okumaya göre düşüşle 59,9 oldu ve yeni siparişler endeksi 61,7 ile Aralık ayında bildirilen mevsimsellikten arındırılmış 62,1’lik okumaya göre daha düşük gerçekleşti. Burada konu genel olarak varyant etkisi gibi görünüyor. Tedarikçi teslimatları endeksi, Aralık ayında bildirilen 63,9’dan daha yüksek olan 65,7 seviyesinde gerçekleşti. Ocak ayında alt endekslerin çoğunda gerileme olsa da, hizmet sektörü için büyüme oranı güçlü kalmaya devam ediyor.

İstihdam eğilimlerinde ise, 54,7’den 52,3’e olan düşüş daha yavaş genişleme demek. Ancak hem imalat sektörü, hem de hizmet sektörü için olan ISM verilerinde istihdam bileşeni bir daralma göstermemişti. ADP’de ise çoğunluğu hizmetten kaynaklı ve direkt Covid etkisine bağlayabileceğimiz istihdam kaybı olmuştu.

Tedarik zincirleri eskiden sadece tedarik zinciri yöneticilerinin bahsettiği bir şeydi. Artık genel bir makro sorun olarak değerlendiriliyor. Küreselleşmenin son otuz yılında geliştirilen yüksek düzeyde entegre tedarik zinciri sistemi, gelişmiş dünyanın tamamında enflasyon konuşulmasına neden olan güncel bir durum yarattı. Elbette ekstrem bir kriz koşulundan bu noktaya gelindiği için, küreselleşme başlangıcında hesap edilen bir olgu değildi. Omicron varyantının yeni belirsizlikler yaratmasıyla birlikte, COVID-19 aksamaların sürmesinde önemli bir faktör. Yayılım etkisi de olayı pandeminin ötesinde önemli kapasite, lojistik ve işgücü zorluklarına taşımış durumda.

 29 Ocak’ta sona eren haftada, mevsimsellikten arındırılmış ilk işsizlik başvuruları rakamı, önceki haftanın revize edilen seviyesine göre 23K düşüşle 238K oldu. Bir önceki haftanın seviyesi 260K’dan 261K’ya 1K kişi yukarı revize edildi. 4 haftalık hareketli ortalama, önceki haftanın revize edilmiş ortalamasına göre 7.750 artışla 255K oldu. Bir önceki haftanın ortalaması 250 artarak 247K’dan 247.250’ye revize edildi. Varyant etkisinin süreklilik arz etmemesi adına Ocak ayının son haftasında işsizlik başvurularının azalması olumludur.

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment