Home Dijital Gazete Aferin Jeff

Aferin Jeff

by olaynerde

Cuma gününe başlarken Perşembe günü ABD’de Facebook’un kötü gelen bilançosu ve gelecek beklentilerinin hisseyi % 26 aşağı çektiğini ve piyasaları da bozan ana etmen olduğunu söylemiştik. Mark Elliot Zuckerberg’in şirketi nasıl piyasayı aşağı çektiyse ertesi günü yani Cuma günü de Jeff Bezos’un şirketi Amazon’un hisseleri %14 yükselerek piyasayı toparladı.

 

Amazon 2021 son çeyreğinde net kârını bir kat artırarak 14.3 milyar dolara yükseltti. Böylece yıllık 33.4 milyar dolara ulaşan kârının % 43’ünü son çeyrekte yapmış oldu. Bu sonuçlarla Marc 85 milyar dolar ile dünyanın en zenginleri listesinde 12. sıraya inerken, Jeff 183 milyar dolar ile 2. Bernard Arnault’a iyice yaklaştı. Elon Musk 240 milyar dolar ile sıralamada Trabzonspor gibi zirvede yalnız.

 

Geçen haftanın öne çıkan haberleri Perşembe ve Cuma günü geldi. Perşembe Türkiye’de TÜFE % 11.1 arttı haberinden sonra İngiltere MB faizi ikinci toplantı üst üste olmak üzere artırdı haberi geldi. Sonra da Avrupa MB faizi artırmadı ama faizi artırma sinyali verdi. Cuma günü ABD istihdam verileri güçlü geldi. Ekonominin canlılığını koruması, FED’den beklentileri artırıyor. Bugün artık  ABD’den 5 yada 6 faiz artırımı bekleyen piyasalar, Avrupa’dan da en azından negatifteki mevduat faizini 50 baz puan artırarak sıfıra getirmesini bekliyor.

 

Ekonomilerin canlı olmasından faydalanan petrol 93 dolara çıkarken global borsalar henüz Şubat için ne yöne gideceklerine karar verememiş durumda.  Ama tahvil piyasalarında yön yukarı. Avrupa’da şahinleşen para politikası sonrası tahvil piyasalarındaki satış baskısıyla Almanya’nın 10 yıllık tahvil faizi % 0.2 seviyesine çıktı. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ise % 1.90’ı geçti.

 

Haftaya başlarken Asya borsalarında hafif satıcılı seyir ve ABD endeks futurelarında satış dikkat çekiyor. Artan faizlere karşın borsalarda aşağı yönlü baskı devam edebilir. BIST 100 özelinde 2000 seviyesi yukarı geçilmeden pozitif bakamıyoruz.

 

STRATEJI

 

BIST100 Ekim başında başladığı harekette % 75 yükselerek tarihi rekorları yenileyen bir rallide 2400 ulaşmışken kısa sürede % 28 gerileyerek 1726 görüldükten sonraki tepki hareketlerini izledik.  2000 seviyesi geçiş noktası olarak izlenebilir.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment