Altın Fed sonrası pozitif seyrediyor

FED’in bir süredir beklenen toplantısı dün tamamlanırken, toplantı sonrası Başkan Jerome Powell’in sözleri piyasalarca dikkatle takip edildi.

FED’in bir süredir beklenen toplantısı dün tamamlanırken, toplantı sonrası Başkan Jerome Powell’in sözleri piyasalarca dikkatle takip edildi. Toplantı öncesi 1798 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seans boyu pozitif bir seyir içerisinde hareket ettiğini gözlemeledik. FED beklendiği üzere politika değişikliğine gitmezken, altının da ilk etap bu gelişmeye tepkisi sınırlı kaldı. Karar sonrası Başkan kameraların karşısına geçerken, şahin bir tutum sergilemek yerine piyasalar destekler nitelikte konuşmaya devam etti. Ekonomik toparlanma tamamlanana kadar para politikasını desteklemeye devam edeceğini savundu. Varlık alım programında değişikliği gidilmesinin ekonomik verilerdeki gelişmelere bağlı olacağını savunan Başkan, Enflasyonun bir süre daha yüzde 2’nin üzerine kalıcılık sağlayacağını vurguladı. Başkanın güvercin sözleri sonrası altın pozitif tepki vererek 1809 dolar/ons seviyesine kadar uzandı. Seansı ise 1807 dolar/onstan tamamlarken, yüzde 0,4 kazancı hanesine yazdı.

 

Gümüş ise altına kıyasla daha güçlü kapanış yaptığı bir seansı geride bırakırken, 25 dolar/ons seviyesini denemesine rağmen bu seviyenin üzerinde tutunamadı. 24,68 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 24,96 dolar/ons seviyesinden seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla yüzde 1,1 kazancı hanesine yazdı.

 

Platin günün en çok değer kazanan kıymetli madeni olarak öne çıkarken, günlük bazda kazancı yüzde 1,5’a yaklaştı. 1053 dolar/onstan güne başlayan platin, seansı 1068 dolar/onstan tamamladı.

 

Paladyum da diğer kıymetli madenler gibi günü yeşilde kapatmayı başardı. 2606 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 2629 dolar/onstan seansı tamamladı yüzde 0,9 kazancı hanesine yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta altın işlemlerinin dünya fiyatlarının üzerinde 0,5-1,00 dolar/onsla gerçekleşirken, Hacim açısından ortalamanın üzeri sayılacak işlemler gerçekleşti. Toplamada 1.923 kg altın, 1.341 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Okunma