img

Asya piyasalarında karışık seyir


Bugün Ne Bekliyoruz? Asya piyasalarında haftaya satıcılı bir başlangıcın ardından bu sabah karışık bir seyir izlenmektedir. Japonya’da Nikkei225 Endeksi %0,42, Topix Endeksi %0,47 yükseldi. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,77, Shenzhen Bileşik Endeksi %1,06 artıda, Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,65 ekside seyretmekte. Güney Kore Kospi Endeksi yön arayışının ardından %0,86 düştü. ABD hisse senedi endekslerinin günü kayıplarla kapatmasının ardından bu sabah vadeliler pozitif bir açılışı işaret ediyor. Bugün veri takviminde ABD’de dayanıklı mal siparişleri, S&P CS 20 kentte konut fiyat endeksi, yeni konut satışları, Consumer Board tüketici güveni ve Richmond Fed İmalat Endeksi olmak üzere bir dizi veri takip edilecek. Nisandan beri artış hızı azalan Case-Shiller 20 Kentte Konut Fiyat Endeksi (KFE) haziranda önceki aya göre %0,4 ile iki yılın en yavaş artışını kaydetmişti. Faiz oranları ve alım gücündeki düşüşün etkisiyle fiyat artışlarındaki ivme kaybının sürmesi beklenebilir. Endeksin hazirandaki yıllık artışı da %18,6 ile ocaktan beri en düşük seviyeyi görmüştü. Consumer Board (CB) tüketici güven endeksinin eylülde biraz yükselmesi bekleniyor. Borsa İstanbul tarafında; VIOP pay vadeli kontratların son günü yaklaşırken BIST100 Endeksi’nde her iki yönde de sert hareketler yaşanabilir. Temkinli duruşun henüz korunması gerektiğini düşünmekteyiz.

 

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Haftanın ilk işlem gününde Avrupa hisse endeksleri negatif kapanış yaptı. DAX Endeksi %0,46 ve CAC 40 Endeksi %0,24 düştü. FTSE 100 Endeksi yatay alıcılı bir seyir izleyerek bölgeden pozitif ayrıştı. ABD hisse endeksleri de negatif bir görünüm sergiledi. Dow Jones Endeksi %1,11’lik düşüşle öncü olurken S&P 500 Endeksi %1,03 ve Nasdaq Bileşik Endeksi %0,60 düştü. Dolar Endeksi (DXY) günü 114 puanın üzerinde tamamlarken EUR/USD paritesi %0,85’lik düşüşle 0,96 seviyesine geriledi. GBP/USD paritesi ise 1,07 seviyesinin altında tüm zamanların en düşük kapanışını yaptı. İngiltere’de yeni Başbakan Liz Truss’un agresif vergi kesintilerini öngören paketinin enflasyonu daha fazla tetikleyeceği endişesi Sterlin’in rekor düşük seviyelere gerilemesinde etkili oldu. Ayrıca ABD 10 yıllık Hazine tahvili faizinin 24,2bp’lik artışla %3,93 düzeyine yükselmesi DXY’deki artışı destekledi. Emtia grubu fiyatlamalarında baskılı seyir sürdü. Brent petrol %3,43’lük düşüşle varil başına 83USD’ye geriledi. Ons altın %1,32 değer kaybederek 1.622USD düzeyine indi. Almanya’da Ifo İş İklimi Endeksi eylülde piyasa beklentisinden daha fazla düşerek 84,3 puana geriledi.

BIST 100 Endeksi günün ilk yarısında etkili olan satışların neticesinde %0,65 düştü. Böylece küresel hisse endekslerine paralel bir görünüm sergileyen gösterge endeks günü 3.260,15 puanda tamamladı. USD/TRY kuru yatay alıcılı fiyatlanırken EUR/TRY kuru %0,5’i aşan düşüşle 17,75 düzeyine indi. Gram altınsa 9 TL değer kaybederek 964 TL’ye geriledi. Reel kesim güven endeksi (RKGE) eylül ayında 2,2 puanlık düşüşle 99,9 puanda gerçekleşti. Böylece RKGE, Haziran 2020’den bu yana ilk defa eşik değer olan 100 puanın altına düşerek negatif görünümü işaret etti. Aynı dönemde imalat sanayii kapasite kullanım oranı (KKO) 0,7 puan artarak %77,4 düzeyine yükseldi. TÜİK’in açıkladığı verilere göre güven endeksi bu ay; hizmet sektöründe %1,7, perakende sektöründe %2,7 ve inşaatta %2,1 arttı.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.