Home Dijital Gazete Avrupa borsaları karışık seyretti

Avrupa borsaları karışık seyretti

by olaynerde

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00 EUR Almanya Sanayi Üretimi (Aylık) (Ara) 0,40% -0,20%
12:30 EUR Sentix Yatırımcı Güveni (Şub ) 15,2 14,9
18:45 EUR ECB Başkanı Lagarde’ın Konuşması    
02:30 JPY Ortalama Nakit Kazançları (Yıllık)   0,00%
02:30 JPY Hane Halkı Harcamaları (Aylık) (Ara) 0,70% -1,20%

 

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları karışık seyretti”

Geçtiğimiz hafta büyük merkez bankalarının şahin duruşu sonrasında Avrupa borsaları günü karışık seyirde geçirdi. Haftanın kritik verilerinden ABD enflasyonu, Fed’in politikasına yönelik bilgi sağlayabileceği için gündem durumunda.

Avrupa borsalarında genel olarak açılışla birlikte satış eğilimi başladı. Satış eğilimi sonrası şimdilik sadece İngiltere endeksi artıda kalmaya devam ederken, kayıplarda İtalya ve İspanya öne çıktı.

Dolarda sakin seyir takip edilirken, ABD 10 yıllık tahvil faizi Cuma günü gerçekleştirdiği sert yükseliş ardından 1,923% bölgesinde seyretti.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Merkez bankaları gündemi”

Merkez bankalarının yükselen enflasyon karşısında agresif olup olmayacağı hala merak konusu. Bu nedenle Fed’in Mart ayı beyanatı merakla bekleniyor. Ocak ayı toplantısında piyasa ipuçları toplamayı umsa da karışık mesajlar gelmişti. Powell’ın şahin tutumu sonrası risk iştahı düşmüş, ancak sonrasında FOMC üyelerinin ılımlı açıklamaları havayı bir miktar yumuşatmıştı.

Bu nedenle Perşembe günü açıklanacak enflasyon verisi önemli. ABD’de 1980’lerin başından beri görülen en yüksek enflasyon oranı, Avrupa’da benzer şekilde enflasyonun tehdit olarak görülmeye başlanması önümüzdeki sürecin ekonomi başlığı altındaki en önemli maddeleri olmaya devam edecek.

Fed’in Mart ayında 25 yerine 50 baz puanlık artışla başlangıç yapabileceğine yönelik beklentiler Cuma günü açıklanan güçlü istihdam verileriyle tekrar ön plana çıkmaya başladı. Gün içinde risk iştahını düşüren başlıklardan biri de bu oldu.

Günün devamında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşması da bu nedenle dikkatle takip edilecek.

“Bilanço sezonu sürüyor”

Yakın zaman önce açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment