img

Çin ekonomisi canlanma eğilimini koruyor


Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi, Çin ekonomisinin canlanma eğiliminin korunduğunu açıkladı.

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi bugün başkent Beijing’de düzenlenen basın toplantısında Çin ekonomisindeki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Buna göre, Çin’in bu yılın ilk 8 ayında gerçekleştirdiği sabit sermaye yatırımı, yüzde 5,8 oranında arttı. Bu artış hızı, ilk 7 aydaki artış hızına göre yüzde 0,1 oranında arttı. Bu kapsamda imalat alanındaki ve altyapı tesisleri alanındaki yatırımlar sırayla yüzde 10 oranında ve yüzde 8,3 oranında arttı. Bu artış hızları, ilk 7 aydaki artış hızına göre yüzde 0,1 ve yüzde 0,9 oranında daha fazlaydı.

Öte yandan, Çin piyasası büyüme potansiyelini aşamalı olarak göstermeye başladı. Kişi başına tüketim aşamalı olarak canlandı, ilk 8 ayda sosyal tüketim ürünleri perakende satış hacminin artış hızı, negatiften pozitife döndü. Bu arada otomotiv tüketimi hızla arttı, ağustos ayında Çin’de 2 milyon 383 binden fazla araç satıldı. Bu sayı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 32,1 oranında artış gösterdi.

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi Sözcüsü Meng Wei basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin’deki sanayi üretiminin sürekli canlanmaya başladığına işaret ederek, ağustos ayında büyük ölçekli sanayi işletmelerinin katma değeri, yüzde 4,2 oranında arttı. Donanım imalatı, yeni enerjili otomotiv, mobil haberleşme baz istasyonu ekipmanı, güneş pili gibi ürünlerin üretimi hızla arttı. Buna paralel olarak, ağustos ayında istihdam ve fiyat istikrarı korundu. Bu ayki işsizlik oranı, yüzde 5,3 olarak tespit edildi. Bu sayı, temmuz ayına göre yüzde 0,1 oranında azaldı. Aynı ayda tüketici fiyatları endeksi yüzde 2,5 oranında arttı. Bu artış boyutu, temmuz ayına göre yüzde 0,2 oranında daraldı.  

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.