Home Dijital Gazete Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu

by olaynerde

Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Terör saldırısında şehitr olan memura rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Başı rahmet ortası mağfiret sonu ebedi azaptan kurtuluş olan Ramazan’ı Şerifinizi tebrik ediyor artık mağfiret günlerinin sonuna yaklaştığımız ramazan ayının içinde Kadir Gecesi’ni de AK Parti teşkilatları olarak bu kutlu ayı önemine ve manası namütenasip bir şekilde İhya etmenin gayreti içerisindeyiz. İftar buluşmalarımız da hani ve esnaf ziyaretlerimizde sahur programlarımızda toplumumuzun tüm kesimleri ile gönül bağlarımızı sağlamlaştırma ya çalışıyoruz.

Parti teşkilatlarımız kadın kollarıyla, gençlik kollarıyla hamdolsun bereketli bir ramazan ayı geçiriyor, arkadaşlarımız fakir fukaranın garip provanın mazlum ve mağdurların kapısını çalıyor, Dertlerine derman sıkıntılarına ortak oluyoruz.

Muhalefetin ramazanın manevi atmosferini zehirle çabalarına rağmen bu mübarek günlerin en güzel ve en verimli şekilde yaşamaya özen gösteriyoruz.

Bizde şehit yakınlarımıza emniyet mensuplarımız da askerlerimizle sanatçılarımıza sporcularımızla yediden yetmişe milletimiz de bir araya geliyoruz.

Muhalefet yandaşları ile birlikte Boğaz manzaralı 5 yıldızlı lüks otellerin, kral dairelerinde halkçılık oynarken biz kendi vatanseverleri mizde birlikte vatandaşlarımızın yanında gönül coğrafyamızda ki ihtiyaç sahiplerine de ulaşmanın mücadelesini veriyoruz. Sivil toplum kuruluşlarımız ve vakıflarımız milletimizin ailece rahatlığının bayraktarları olarak dünyanın dört bir köşesine yardım ulaştırıyor.

Ukrayna’dan Afganistan’ı Yemen’den Somali’ye Arakan’dan Suriye’ye kadar pek çok kriz bölgesinde Kızılayımız AFAD’ımız  Türkiye Diyanet Vakfımız canla başla çalışıyor aklı ve vicdanı kararmışların hezeyanları bizi doğru bildiğimiz yolda yürümekten alıkoyamaz.

Allah’ın rızasını kazanma ve milletimizin duasında başka hiçbir karşılık beklemeden ülkemize hizmet etmeyi sürdüreceğiz.

Son 20 yıldır olduğu gibi muhalefetin fitne ve gerilim siyasetini basiret ve aklı selimle kavuşturacak milletimizin fertleri arasına nifak tohumları ekilmesine isim vermeyeceğiz.

Ezelden ebede uzanan 1000 yıllık kardeşliğimizin muhalefetin siyasi hesaplarına kurban edilmesine asla gözüm uyuyacağız.

Bu amaçla AK Parti teşkilatları olarak kardeşlik kucaklaşma seferberliği başlatıyoruz. İçinde bulunduğumuz mübarek ayın gönüllerimizi yumuşatan ikliminden de istifade ederek besmele bizi çekip yeni bir heyecanla yeni bir azimle tekrar yola devam ediyoruz.

2023 seçimlerine kadar devam edecek bu yolculukta kapısı çalınmadık hane hali hatrı sorulmadık insan bırakmayacağız.

Hangi siyasi partiye mensup olursa olsun hiçbir ayrım yapmadan hiç kimseyi dışlamadan 85 milyonun her bir ferdine ulaşmayı hedefliyoruz.

Bilhassa bir dönem partimiz içinde yer almış AK Parti çatısı altında bu ülkeye hizmet etmiş, ancak daha sonra farklı sebeplerle hatlarımızdan kopmuş kardeşlerimize ulaşmaya özel önem ve öncelik veriyoruz.

Kardeşliğimizi yeniden perçinleyerek kalbi Türkiye için kalbi çarpan herkesle irtibatlarımızı güçlendirme istiyoruz.

Büyük ve güçlü Türkiye idealine inanan herkesin tüm farklılıkların ötesine geçip Türkiye ortak paydasında buluşturmaya arzu ediyoruz. Suriye’den Ukrayna’ya kadar dört bir yanında yanımızda yaşanan hadiseler AK Parti ve Cumhur ittifakı’nın Türkiye’nin kilittaşı olduğunu göstermiştir.

Ülkemizin 2023 hedeflerini hayata geçirebilecek vizyonun AK Parti ve Cumhur İttifakı’nda olduğu yine bu süreç muhalefetin ve 28 Şubat ittifakının kendi menfaatlerinden ve hırslarından başka hiç bir gayeleri nin millete ve memleket hizmet olduğunu hiçbir amaçlarının olmadığını ortaya çıkarmıştır.

Coğrafyamız kan ağlarken komşularımız savaşırken hemen yanı başımızda çocuklar kadınlar ölürken, tüm dünya son yarım asıl en büyük ekonomik krizi ile boğuşurken, muhalefetin ve 6 artı masanın tek derdi birbirine gol atmak başka dertleri olmadığı  sosyal medyadan birbirlerine ayar vermek laf yetiştirmektir sadece geçtiğimiz hafta yaşanan tartışmalar gördük.

28 Şubat ittifakının kendi menfaatlerinden ve hırslarından başka hiçbir gaye değerinin olmadığını ortaya çıkarmıştır. Değerli kardeşim özellikle milletimiz masayı kimin kurduğunu kimin yönlendirdiğini masanın altında kimlerin olduğunu masada hangi kirli pazarlıkların döndüğünü gayet iyi biliyor.

En temel meselelerde bile uzlaşamıyorsan çeşitli grupların bile bu uzlaşmanın olamayacağını ülkenin ve milletin hayrına hiçbir adım atamayacaklarını insanımız çok iyi görüyor.

Vatandaşlarımız altılı masanın her gün bir yenisi patlayan sıkan dallarını bol entrikalı bol aldatmacalı bolca yalan ihtiras ve ihanet dolu bir pembe dizi gibi kimi zaman gülerek kimi zaman da utanarak takip ediyor.

Burada şu hakikati çok açık ve net ifade etmek istiyorum sürekli kavga eden sürekli birbirlerine çelme takan sürekli kapris ve kumpas peşinde koşan, 28 Şubat ittifakı bırakın 2023 seçimlerini Allah’ın izniyle 2023’ü bile göremeyecekler siyaset mühendislikleri ile siyasetçilik oynayanlar son 20 yıldır defalarca olduğu gibi yine başaramayacaklar.

Yine hezimete uğrayacaklardır. Türk milletinin demokratik kazanımlarına el koymak isteyenler tıpkı daha öncekiler gibi yine kaybedecekler. Tarih sahnesinden silinip gideceklerdir. Bu süreçte bize düşen sadece daha çok çalışmak daha fazla sahada olmak milletimizle gönül bağımızı daha da güçlendirmektir. Türkiye’de siyasetin adresi de merkezi de AK Parti ve Cumhur ittifakı. AK Parti’nin kapıları ülkemizde siyaset yoluyla hizmet etmeye çalışan herkese son dakikada açıktır.

Türkiye için hayal kuran bu ülke için planı projesi olan tüm insanlarımıza AK Parti çatısı altında yer vardır. Çünkü biz 11 buçuk milyona ulaşan sayısıyla sadece ülkemizin en büyük en kuşatıcı en geniş tabanlı siyasi partisiyiz.

Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük ailesi burada tüm kardeşlerimi tüm vatandaşları mı özellikle de gençlerimize samimi bir çağrıda bulunmak istiyorum. Büyük ve güçlü Türkiye’yi son 20 yılında olduğu gibi ülkemizin geleceğine de beraber bulalım gelin ülkemizi 2023 hedeflerine 2053 ve 2071 vizyonla beraber taşıyalım. Gelin bu mübarek ramazan günlerinde saflarımızı sıklaştıralım dayanışmamızı arttıralım.

beraberliğimizi güçlendirin, gelin kavlimizi yenileyelim, ahdimizi tazeleyelim, kalplerimizi birbirimize yeniden çok sıkı bir şekilde değelim.Değerli arkadaşlar son yıllarda ramazan aylarını maalesef ya salgın ya savaş ya da müslümanlara yönelik saldırıların gölgesi altında yaşıyoruz.

Son günlerde ise ilk kıblemiz Mekke ve Medine’nin ardından 3 mübarek şehrimiz olan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın mahremiyetine yönelik saldırılar sebebiyle yüreklerimiz bir kez daha dağlandı. İsrail’den hangi düzeyde olursa olsun görüştüğümüz her yetkiliye her siyasi ve dini lideri Kudüs ve Mescidi Aksa’nın mahremiyeti konusundaki hassasiyetlerimi uluslararası toplumu Birleşmiş Milletler başta olmak üzere her platformda ilettik.  Filistinlilere yapılan haksızlıklara ve uygulanan zulme karşı duyarlı olmayan harekete geçmeye davet ettik etmeyi de sürdüreceğiz.

Dünyadaki pek çok devletin ve toplumun Kudüs merkezli bu sorunun mahiyetini anlamakta hala zorlandığını görüyoruz.

Sorunun mahiyeti ve yol açabileceği felaketler bilindiği halde kasıtlı olarak bu şekilde davranıyorsa o zaman işin içinde başka niyetler başka hesaplar var demektir.

Bizim Birleşmiş Milletler üyeliği tescillenmiş ve tarafımızdan tanınmış, her devlet gibi İsrail neden küresel siyasi ekonomik arametreleri uygun ilişkilerimiz vardır, olacaktır. Afrika’nın Asya’nın Güney Amerika’nın okyanusların ücra köşelerindeki devletlerle bile ilişkilerimizi geliştirmenin yolunu ararken coğrafyamızın en önemli bölgesindeki bu devleti görmezden gelemeyiz.

Filistin davasını etkin savunmanın yolunun da İsrail’e makul mantıklı tutarlı dengeli bir ilişki sahibi olmaktan geçtiği açıktır ancak bu demek değildir ki Kudüs’te ve diğer Filistin topraklarında yaşanan zulümlere kutsal arımızı yönelik saldırılara yıllardır süren işgallere göz yummayacağız. Asla her ne kadar Mescid-i Aksa’nın 1969 yılında alçakça yakılmaya çalışılmasının ardından kurulan İslam İşbirliği Teşkilatı dahi bu meseleye yeteri kadar sahip çıkmıyor olsa da biz kendi tarihimizin inancımızın gereğini yerine getirmeyi sürdüreceğiz.

Küresel ve bölgesel ihtiyaçların gereği olarak İsrail’le siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek için attığımız adımlar başkadır, davamız başka.

Selçuklu Kudüs’ten bana ne dememiş asırlarca Haçlı Seferleri’ne karşı bu davaya gövdesini set yapmıştı. Atamız Osmanlı Kudüs’ten bana ne dememiş fethinden itibaren bu toprakları elinin başının kalbinin üstünde tutmuştur. Ecdadımız asırlar boyunca dört bir yandan gelen saldırılara karşı bu toprakları korumuş şehirlere ve kadin eserlere sahip çıkmıştır.

Hepimizin kalbindeki sızının ortak ifadesidir. Biz Kudüs davasını Mescid-i Aksa’ya sahip çıkma irademizi en yüksek sesle tekrarlamayı sürdüreceğiz.

Nitekim hem Filistin devlet başkanı Sayın Abbas, hem Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Guterus, hem Ürdün Kralı 2 Abdullah’la hem de sağduyusuna ve samimiyetine güvendiğim İsrail Cumhurbaşkanı Sayın Herzog ile yaptığım telefon görüşmelerinde bu konudaki duruşumuzu ve tavrımızı kendilerine ifade ettik.

Temennimiz şu, mübarek günlerde Kudüs’te yaşanan zulümlerin son bulması bölgede yaşayan Müslümanı ile Hristiyan ile Musevisi ile herkesin kendi inancına göre huzur içinde hayatını sürdürmesidir.

Silahlı kuvvetlerimiz terör örgütünün Irak’ın kuzeyinde işgal altında tuttuğu bölgeleri teröristlerden temizlemeye yönelik harekatlarına bir yenisini daha ekledi ve ayın 17’sinden itibaren bu süreç devam ediyor. Terör örgütünün ülkemize karşı saldırıları için üstlenme ve hazırlık yeri olarak kullandığı bölgelere yönelik hava ve kara unsurları vasıtasıyla kapsamlı bir operasyon başlatıldı. Harekat sırasında şehit olan 2 kahraman askerimize Allah’tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyorum Ailelerine sabırlar Allah’tan niyaz ediyorum mekanları cennet olsun inşallah.

Pençe-Kilit verilen bu harekatla amacımı bölgede terör unsurlarını arındırmaktır.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile yakın işbirliği içinde yürüttüğümüz bu harekata katılan kahraman askerlerimize Rabbim’den başarılar diliyorum.

Türkiye’nin kimsenin topraklarında gözü bulunmadığını tek amacının sınırlarının güvenliğini ve sınır komşularının istikrarını sağlamak olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Komşularımızın güven ve huzur içinde yaşayabilmeleri için toprak bütünlüğü ve siyasi birliklerini güçlendirmelerine katkı verecek her türlü çabayı göstermeyide südüreceğiz.

Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de aynı gaye ile hareket ediyoruz. Tabii bu noktaya bir anda gelmedi, yaklaşık 40 yıllık terörle mücadelemiz de uzunca bir süre komşularımızın kendi sınırları içindeki terör örgütlerinin üstesinden kendilerinin gelmelerini istedik bekledik.

Bu anlayışla da mücadeleyi kendi topraklarımızda maalesef biz içeride ne yaparsak yapalım, sınır dışında toplanan eğitilen teşhis edilen ülkemizde sızdırılan teröristlerin kökünü tam manası ile kazımayı hedefledik.

Terörle mücadele konusunda milli güvenlik stratejimizi değiştirdik. Kaynaklarına yerine bulundukları yerlere doğru genişlettik. İçeride de askerimizle istihbaratımız da polisimiz de jandarmamız da güvenlik korucularımız da yoğun bir mücadele başlattık. Hamdolsun bu stratejinin etkisini de gördük terör örgütlerini artık ülkemiz içinde eylem yapamaz hale getirdik.

Sınırlarımızın güvenliğini terör örgütlerinin bulundukları yerlere doğru genişleterek sızmaları ve kaçışları büyük ölçüde engelledik. Sınırlarımız boyunca doğuya doğru yürüttüğümüz hareketler ve operasyonlar işte bu amaca matuf. Terörle mücadele bize destek veren merkezi hükümete ve bölgesel yönetime teşekkür ediyoruz.

Suriye’nin bir kısmında tırnak tutmaya palazlanma ya da karanlık hesaplarına bölge halkını kurban etmeye hazırlanan terör örgütünün başınıda ergeç ezeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Arabı ile, Kürdü ile Türkmeni ile diğer kesimleriyle bölgede yaşayan her insanı kucaklayan herkesin güvenliğini ve geleceğini düşünen tek ülke Türkiye’dir.

Dara düşen herkesin umudunu ülkemize bağlayarak  bizden destek talep etmesinin sebebi de işte budur. Yaptığımız operasyonlardan terör örgütü ve yandaşları dışında rahatsız olan kimse yok.

Bu süreçte HDP  gerçek anlamda bir sivil siyasi parti olmadığını terör örgütünün payandalı dışında bir hükmi şahsiyeti bulunmadığını bir kez daha ispatlamıştır.

20 Şubat ittifakının gizli ortağının sularının kandilin elinde olduğunu gösteren bu tavrının takdirini milletimize bırakıyorum.

İnşallah yakında Kandil diye bir yer kalmayınca bu parti görünümlü terör örgütü yandaşlarının da varlık sebebi ortadan kalkacaktır.

Ülkemizi çözüm süreci gibi bir fırsatı dahi değerlendirmekten aciz bu yapının yükünden kurtarmak 2023’ün en önemli kazanımlarından biri olacaktır.

Türkiye gönül coğrafyası sınırlarını aşan bir ülke özellikle yakın bölgemizde yaşanan her krizde trajedide hiçbir çıkar hesabı gitmeksizin zalimlerin karşısında mazlumların yanında yer almayı medeniyetimizin ve tarihimizin bize yüklediği bir sorumluluk olarak görüyoruz.

Bu çerçevede Suriye’den Ukrayna’dan Filistin’e kadar her konuda ilkeli  bir yaklaşım sergiliyor insani ve vicdani önceliklerimizden asla vazgeçmiyor, çevremizde ve dünyada ne olursa olsun bizim yerimiz bizim yaklaşımımız bizim tutunuz gayet nettir açıktır. Biz de riyakarlık yok ne düşünüyorsak onu söylüyor, ne söylüyorsak onu yapıyoruz.

Böyle olduğu için de savaşan tarafların bile saygısını güvenini itimadını kazanan bir ülke durumundayız.

Bununla kalmıyor, son 20 yılda ülkemize kazandırdığımız işte altyapı ve özgüvenin yeni yüz yollara yeni hedeflere doğru yol alıyor bölgesel ve küresel alanda siyasi ettiğimizi artırırken ekonomik potansiyelimizi de harekete geçirdiğimiz bir dönemdeyiz.

Milletimize söz verdiğimiz gibi ülkemizi yatırım istihdam üretim ve ihracat yoluyla hedeflerimize yürüyoruz. Elbette sorunlarımız sıkıntılarımız savcılarımız var hepsinin de farkındayız hepsini de takip ediyoruz.

Her biri üzerinde çalışıyoruz, geçmişte bu ülkeyi vesayetin terör örgütlerinin darbecilerin uluslararası tetikçilerin pençesinden nasıl kurtardıysak inşallah bunları da aynı şekilde çözüme kavuşturacağız.

Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de müteaddit defalar bize mallarımız ve canlarımız konusunda imtihana çekileceğimiz hatırlatıyor.

Güney komşumuz can imtihanını 2 milyon Suriye 1 milyon kayıp verdi şimdi Ukrayna aynı ince anla yüzleşiyor. Biz terörle mücadele imtihanımızı 40 bin canımızı toprağa vererek geride bıraktık. Yarın hangi ülkenin hangi toplumun ne olacağını Allah bilir şayet Yaşadığımız sıkıntılar bizi şükürsüzde ve onun yol açtığı mutsuz da hele hele de Allah göstermesin manevi isyana sürüklerse asıl felaketimiz işte o zaman başlar hamdolsun her karışında can ve mal güvenliğinin olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

Hamdolsun kendi topraklarının ve halkının güvencesi olmanın ötesinde tüm dost ve kardeşleri için umut kapısı bir ülkede yaşıyoruz. Hamdolsun çalışmak isteyen herkesin iş bulabildiği fırsat kapılarının her alanda açık olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

Hamdolsun dünyanın dört bir yanında üretim ve tedarik zincirlerinin çöktüğü belirsizliklerin arttığı bir dönemin yükselen yıldızı ülkesinde yaşıyoruz.Çevresi ateş çemberi ile çevrili iken kalkınma hedeflerinden vazgeçmeden demokrasi seni işleten bir ülkede yaşıyoruz.

Hamdolsun dünyada yaşanan her krizin her sarsıntının her gelişmenin önemini ve gücünü teyit ettiği bir ülkede yaşıyoruz.

Biz önümüzdeki meselelere işte böyle bakıyor ve ısrarla cesaretle kendi programınızı uyguluyoruz. Bu günündeki sıkıntıları çözmenin ötesinde yarınını kurtar adımları atıyor, yapıları inşa ediyor, mekanizmaları oluşturuyor, milletimiz şahittir. Geldiğimiz günden beri ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerle hep insanlarımızın gelirlerini artırmanın ve farklarını yükseltmenin hak ve özgürlüklerini genişletmenin peşinde olduk. Ne zaman bir sıkıntı bir tehdit ortaya çıksa ülkenin tüm imkânlarını insanlarımıza seferber ediyoruz.

Salgın sürecinde yaptıklarımız ortada salgının sebep olduğu olumsuzluklar çarpan etkisi yapan kurt dalgası ekonomimizi etkilediğini de var gücümüzle milletimizin yanında yer aldı. Pek çok farklı başlık altında her kesime destek sağlık Karadeniz’deki savaş ise küresel ekonomide zaten yaşanmakta olan sarsıntıyı ve bunun ülkemize olan etkilerini daha da derinleştirdi gelişmiş ülkeler başta olmak üzere her yerde yükselen enflasyonun ve tedarikçi zorlaşan ürünlerin yol açtığı sıkıntıların haberlerini takip ediyoruz.

Bu tablo karşısında bize düşen içinden geçtiğimiz imtihanın farkında olarak önce birliğimize ve beraberliğimize onunla birlikte 2023’e defterimize sıkı sıkıya sarılmaktır İşte bu anlayışta biz işimize bakıyoruz inşası süren eserleri birer birer tamamlayıp hizmete açıyoruz.1915 Çanakkale Köprüsü’nün o muhteşem manzarası hala gözlerimizin önündedir. Diğer alanlarda da hazırlıklarını tamamladığımız müjdeleri birer birer milletimizle paylaşıyoruz.

Şimdi geçmişin bayrak direği ipi yapmakla övünen Türkiye’sinden bugün uzay yarışında yerini alan Türkiye’ye nasıl geldiğimizi bizi dünyada öne çıkaran başarılarımız dan örneklerle Hep birlikte gelin şu ekranda izleyelim.

Allah’a hamdolsun milletimiz için bir an olsun hizmetten üretmekten çalışmaktan bir durmuyoruz. Bütün imkanlarımızla milletimizin yanında olmayı sürdürüyoruz. Son kabine toplantısında İmalat ve turizm sektörlerine yönelik 150 milyar liralık destek paketimizi açıklamıştık Bugün de Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza ve dostlarımıza yönelik tasarruf hesapları ile ilgili yeni bir uygulamanın haberini kamuoyuna duyurmak istiyorum.

Yuvam adını verdiğimiz bu tasarruf hesapları yurt dışı işçi dövizleri nden farklı olarak kur koruması dahil içinde pek çok yeniliği barındıran bir finansal araçtır. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın mavi kart sahiplerinin ve bankalarımız da hesap açtırma şartlarına sahip yabancı ülke vatandaşlarının yararlanabileceği bu Yuvam hesabı döviz cinsinden yüzde 4 gelir garantisi veriyor.

Türk lirası olarak açılacak hesaplar içinde oldukça yüksek ve tatminkar bir gelir vadeden bu hesaplar vatandaşlarımızın ülkeleri ile bağlarını canlı tutmalarını da sağlayacaktır.

İnşallah önümüzdeki günlerde de yeni haberleri yeni müjdeleri milletimizle paylaşmayı sürdüreceğiz.

Bugün bir farklı adımda atıyoruz. Balıkesir Bağımsız Milletvekili İsmail Ok kardeşimizi de ailemize katılıyor.  Allah mübarek etsin diyorum. İnşallah ailemiz bugün bu mübarek ramazan ayında daha da güçlenmiştir.”

İsmail Ok:  “Ramazan ve sözüm ustasının yanımda fazla konuşmaya gerek yok. Türkiye özellikle savunma sanayinde silahlarımıza ihalarımız da artık kurulan oyunları bozan ve oyun kuran düşmanlarına korku salan dostlarına güven veren bir ülke olmuştur. Bunun için Cumhur İttifakı dedim İşte bunun için Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki AK Parti’de mücadelede ben de varım dedim. Allah tekrar hayırlı uğurlu etsin Allah mahçup etmesin diyorum hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyorum.”

Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment