Home Dijital Gazete Dolar / TL teknik analiz

Dolar / TL teknik analiz

by olaynerde

Küresel Piyasalarda Gözler ABD’deki Verilerde Gündem Enflasyon ve İşsizlik Başvuruları

Küresel piyasalar ABD’deki enflasyon verisine odaklandı. Coronavirüs pandemisi ile birlikte gelişmiş ülkelerin de en büyük sorunu haline gelen yüksek enflasyon tüm dünyada endişe yaratıyor. 2021 yılında Fed Başkanı Powell’ın ‘geçici’ olarak nitelendirdiği enflasyonun ardından, enflasyonun yükselmeye devam etmesi ile son Fed toplantılarında Powell yüksek enflasyon nedeniyle faiz artırımını hızlandırma sinyalleri vermişti.
2022’de Fed’den 3 faiz artırımı bekleyen piyasalar, sıkı politika açıklamaları ardından Fed’in 3’ten daha fazla faiz artırımı yapabileceğini ön görürken, eyalet Fed Başkanlarından yapılan açıklamalar da bu görüşleri destekler nitelikte. Faiz artırımına uzak gözüken ECB’nin ise enflasyon kaynaklı endişelerden kaynaklı olarak son faiz kararı ardından belirttiği şahin görüş ile 2022 yılında ECB’nin son çeyrekte faiz artırma ihtimali yükseldi.
Özellikle enerji fiyatlarındaki yükseliş ile ABD kanadından bugün yıllık bazda %7,3’lük enflasyon verisi gelmesi bekleniyor. Geçtiğimiz ay ABD’de navlun fiyatlarındaki hareketlilik, enerji ve gıda fiyatlarındaki artış ile birlikte son 39 yılın en yüksek enflasyonu açıklanmıştı.
Tarım Dışı İstihdam verisinin omicron varyantı kaynaklı gelişmelerden kaynaklı baskılanabileceği görüşü sonrasında beklentilerden iyi gelen Tarım Dışı İstihdamı ile dolar küresel piyasalarda değer kazanmışken, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri baskılanmıştı. Rusya – Ukrayna geriliminin tırmanarak devam etmesi ve yüksek enflasyon endişeleri kur tarafını baskılayan unsurlar olarak ön plana çıkıyor. Jeopolitik riskler ne enflasyon riskleri ile birlikte güvenli limanlara geçi hızlanmış olup, Ons altın 1.837 seviyesinden işlem görüyor.
Beklentilerin üstünde gelebilecek enflasyon ve işsizlik başvuruları verileri ile güvenli limanlara geçiş hızlanabilir.
Risklerle baskılanan Dolar / TL kuruna bakıldığında 13,70 direnç, 13,35 destek olarak ön plana çıkıyor.
·         5 g HO (Üssel): 13,54

22 g HO(Üssel): 13,45

60 g HO(Üssel): 12,85

200 g HO(Üssel): 10,74

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment