Emin adımlarla tek haneye doğru ilerleyiş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, politika faizini 50 baz puan faiz indirimi ile %11.25 seviyesinden %10.75 seviyesine çekmiştir. (GCM Yatırım)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, politika faizini 50 baz puan faiz indirimi ile %11.25 seviyesinden %10.75 seviyesine çekmiştir. GCM Yatırım Araştırma Departmanı olarak beklentimiz 50 baz puan olması yönünde bulunuyordu. Beklentimize paralel gerçekleşen faiz indirimi, tek hane politika faizine emin adımlarla ilerlemeyi desteklerken Mart ayı toplantısı içinde ölçülü faiz indirimi beklentimiz bulunmaktadır.

TCMB kararı detaylarında öne çıkan başlıklar;

·         Enflasyon yıl sonu tahminiyle büyük ölçüde uyumlu

·         Mevcut duruş dezenflasyon patikasıyla uyumunu koruyor.

Corona virüsü açıklama metninde yer alırken, salgın hastalığın sermaye akımlarına etkisi izleniyor vurgusu yapılmıştır.

Merkez Bankasının beklentimiz doğrultusunda gerçekleştirdiği 50 baz puanlık faiz indirim sonrasında USDTRY kurunun 6,05 seviyesi üzerinde kalma konusundaki isteği ve psikolojik 6,00 seviyesini dip olarak kabul etme arzusu dikkat çekmektedir. USDTRY bu düşünce ile kısa vadeli fiyatlama davranışını 6,08 – 6,10 bölgesine, ilgili bölgenin aşılması durumunda ise 6,14 bariyerine taşımak / yaklaştırmak isteyebilir. Yaşanılacak olası geri çekilmelerde ise psikolojik 6,00 seviyesi üzerinde kaldığı müddetçe  zayıf tepki / güçlü trend teması devam etmektedir.

 

Kaynak:GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

714
Okunma