Home Dijital Gazete Fed piyasa işlemleri ve likidite

Fed piyasa işlemleri ve likidite

by olaynerde

Fed ters repo işlemleri… Geçici açık piyasa işlemleri, bankacılık sistemine mevcut rezervleri geçici olarak eklemek veya boşaltmak ve federal fon piyasasında günlük işlemleri etkilemek için tasarlanmış kısa vadeli geri alım ve ters geri alım anlaşmalarını içerir. Ters repo sözleşmesi (ters repo veya RRP olarak bilinir), Federal Açık Piyasa Komitesi’nin yetki ve yönlendirmesi altında New York Fed’in bir menkul kıymeti uygun bir karşı tarafa, aynı menkul kıymeti belirli bir fiyattan geri satın alma anlaşmasıyla sattığı bir işlemdir. Bu işlemler için uygun menkul kıymetler, ABD Hazine araçları, federal kurum borcu ve federal kurumlar tarafından ihraç edilen veya tamamen garanti edilen ipoteğe dayalı menkul kıymetlerdir.

 

Federal Reserve ters repo işlemleri 20/04/22… Kaynak: Federal Reserve Bank of New York

 

Fed neden ters repo kullanır? Ters repo, menkul kıymetleri biraz daha yüksek bir fiyattan geri satmak için satın almak için yapılan kısa vadeli bir anlaşmadır. Repolar ve ters repolar, genellikle bir gecede olmak üzere kısa vadeli borçlanma ve borç verme için kullanılır. Merkez bankaları, açık piyasa işlemleri yoluyla para arzına para eklemek için ters repo kullanır.

 

Yüksek bir repo oranı, piyasadan fazla likiditeyi boşaltmaya yardımcı olurken, yüksek bir ters repo oranı, ekonomik sisteme likidite enjekte etmeye yardımcı olur. Repo oranı her zaman ters repo oranından daha yüksektir. Repo oranı enflasyonu kontrol etmek için kullanılır ve ters repo oranı para arzını kontrol etmek için kullanılır. Ters repo oranındaki bir artış para arzını azaltacaktır ve bunun tersi de diğer şeyler sabit kalacaktır.

 

Ters repo grafiği… Kaynak: Federal Reserve Bank of New York

 

Sonuç? New York Fed, federal fon oranını Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından belirlenen hedef aralığında tutmaya yardımcı olmak için her gün repo ve ters repo işlemleri yapmaktadır. RRP’lerin makro bir örneğinde, Fed, açık piyasa işlemleri (OMO) yoluyla borç verme piyasalarını stabilize etmek için repoları ve RRP’leri kullanır. RRP işlemi Fed tarafından bir repodan daha az kullanılır, çünkü bir repo kısa olduğunda bankacılık sistemine para koyarken, bir RRP çok fazla likidite olduğunda sistemden borç alır. Fed, uzun vadeli para politikasını sürdürmek ve piyasada sermaye likiditesi seviyelerini sağlamak için RRP’ler yürütür.

 

Bu yıl ters repolarda istikrarlı bir artış, Fed’e bankaların artık yardıma ihtiyacı olmadığını ve başlangıçta bir krize kısa vadeli bir yanıt olarak tasarlanan likidite ekleme önlemlerini herhangi bir müdahale olmaksızın azaltabileceğini söylüyor. Ters repo hacmindeki büyük artış, finansal sistemin Fed’den gelen birçok yardımdan sonra artık kendi kendini desteklediği anlamına geliyor.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment