Home Dijital Gazete FX piyasalar

FX piyasalar

by olaynerde

USD/TRY: Dün Meta (eski adıyla Facebook) öncülüğündeki düşüşle küresel piyasalarda satışlar gözlendi. Bugün ise Amazon tarafından gelen güçlü finansal tablo, piyasalardaki toparlamaya katalizör oluyor. Öte yandan, dün ECB tarafından gelen şahin açıklamalar ve yüksek enflasyon endişelerine vurgu yapılması, Avrupa tarafında faiz artırım beklentilerini öne çekerken, Dolar endeksi (DXY) aylık ortalama seviyelerinin altına geriledi. Para piyasalarında ise ECB’nin bu yıl sonuna kadar 40 baz puan faiz artırabileceği fiyatlanıyor. Avro’daki artış DXY’de düşüşü beraberinde getirse de para politikasında sıkılaştırma beklentileri Gelişmekte Olan Ülke para birimlerindeki değerlemeyi sınırlandırıyor. Yurtiçinde ise enflasyondaki yüksek seviyeler dikkate alındığında petrol fiyatlarındaki yükseliş TL tarafında etkisini gösterse de düşen oynaklık nedeniyle genel tabloda net bir değişiklik gözlenmiyor. Kur 13,67 direncinin altındaki seyrini sürdürüyor. Kurun bu seviyenin altında kalmasını beklerken, aşağıda 13,2650 ana destek. Ara destekler de sırasıyla 13,49 ve 13,35 seviyesindeyken, 13,67 seviyesinin üzerinde 13,82 bir sonraki güçlü direnç konumunda.  Zayıf gelen ABD ADP özel sektör istihdam verisi ardından bugün TSİ 16:30’da ABD tarım dışı istihdam verisi oynaklık yaratabilir.


EUR/USD: Dün faiz kararını açıklayan ECB Başkanı Lagarde’ın, “2022’de faiz artışı mümkün gözükmüyor” ifadesini kullanması ve artan enflasyon endişelerine vurgu yapması daha şahin bir ECB’ye işaret etti. ECB’nin şahinleşmesi de risk iştahını baskıladı. Tahvil faizleri de ECB ile birlikte artış gösterirken para piyasaları ECB’nin yıl sonuna kadar 40 baz puan faiz artıracağını fiyatlamaya başladı. ABD tarafında ise borsalardaki düşüşle birlikte güvenli liman ihtiyacına karşın ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,83’ün üzerine çıktı. Ancak şahin ECB ile parite %1,1 oranında yükseldi ve 1,1430 seviyesinden günü tamamladı. Bu sabah da yükseliş sürerken, öğleden sonra ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdamın zayıf gelmesi durumunda 1,1525 seviyesine doğru ivme sürebilir. Ana direnç ise 1,16 bölgesinde. Diğer yandan, olası düşüşlerde 1,1420 desteğinin altında 1,1360 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir.

XAU/USD: Dün ECB tarafından gelen şahin açıklamalar, Avrupa tarafında faiz artırım beklentilerini öne çekerken, kıymetli madende 1.788 seviyesine kadar geri çekilme gözlendi. Öte yandan yüksek enflasyon risklerinin ön planda olması ve zayıflayan risk iştahı Ons Altın’ı destekledi. Bugün ise öğleden sonra ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi yön konusunda belirleyici olabilir. Teknik olarak yukarıda 1.815  ve 1.830 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Aşağıda ise 1.795 – 1.780 ve 1.760 sıralı destekler konumunda.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment