Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by olaynerde

USD/TRY: Piyasaların odaklandığı ABD TÜFE verisi %7,3 olan piyasa beklentilerin üzerinde %7,5 olarak açıklandı. Dün TÜFE sonrasında küresel piyasalarda sert satışlar gözlendi. Bugün de güne düşük risk iştahıyla başlıyoruz. Piyasalarda Fed tarafından bu yıl içerisinde 7 kez faiz artırımı fiyatlanıyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2,05 seviyesine kadar yükseliş kaydederken, Dolar endeksinde (DXY) 96 seviyesini aşmış durumda. Mart ayında Fed tarafından 50 baz puan faiz artırım beklentileri de kuvvetlenirken, Fed üyelerinin bazıları bu konuda hemfikir değiller. Gelişmekte Olan Ülkeler para birimleri genel olarak negatif seyrediyor. Yurtiçinde Dolarizasyon oranı olarak da izlenen döviz mevduatının toplam mevduatlardaki payı, bir önceki haftaya göre 0,7 puan azalışla %62,4 seviyesinde gerçekleşti. Fiyatlamalar tarafında ise Dolar/TL’de bant hareketinin devam etmesini bekliyoruz. Aşağı yönlü hareketlerde 13,40 ve 13,26 sıralı destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Olası yükselişlerde 13,67 direnci karşımıza çıkabilir. Bu seviyenin aşılması halinde 13,82 hedef olabilir.  Bugün ABD tarafında, TSİ 18:00’de şubat ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi öncü verisi açıklanacak. Diğer yandan, TSİ 13.30’da Rusya Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek.


EUR/USD: Dün ABD’de TÜFE yıllık %7,5 gerçekleşerek hem beklentilerin üzerinde hem de 1982’den bu yana en yüksek seviyede açıklandı. Yüksek  enflasyon verisinin ardından piyasalar öngördüğü 25 baz puanlık faiz artışı sayısını 5 toplantıdan 7’ye yükseltti. Fed’den agresif beklentiler tekrar gündeme gelirken ABD 10 yıllıkların getirisi 9 baz puana yakın yükselişle 2019’dan bu yana en yüksek seviye olan %2,03’e ulaştı. Fed’in sıkılaşma politikasının boyutu konuşulurken, ECB’nin de atacağı adımlar arka planda izleniyor. ECB Başkanı Lagarde, para politikasını sıkılaştırmakta aceleci davranmaları halinde, ekonomideki toparlanmanın zarar göreceğini ve ABD ekonomisinin aşırı ısınmış durumda olduğunu ancak Euro Bölgesi’nin bundan çok uzak bir noktada olduğunu yineledi. Paritede 1,1340 ve 1,1270 sıralı destek olarak izlenebilir. Yukarıda ise 1,1450 – 1,1490 direnç bölgesi konumunda.

XAU/USD: Dün açıklanan TÜFE verisinin ardından kıymetli madende oynaklığın artığını izledik. Her ne kadar enflasyonist ortamda korunma aracı olarak görünse de Fed tarafından faiz artırım beklentilerinin yoğunlaşması Ons Altın’da satışlara sebep oldu. Merkez bankalarından şahin beklentiler kıymetli madendeki yükselişleri daha kırılgan yapıyor. Ons Altın, 1.830 seviyesinin altında seyrine devam ederse 1.806 ve 1.780 seviyelerine kadar geri çekilebilir. Olası yükselişlerde ise 1.830 ve 1.850 direnç seviyeleri hedef olarak karşımıza çıkabilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment