Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by olaynerde

USD/TRY: ABD ve Avrupa’da açıklanan finansalların etkisiyle risk iştahı pozitif. ABD on yıllık tahvil faizi de dün %3’ü görmeden düşüş gösterdi ve %2,90’nın altına geriledi. Diğer yandan, Çin’de pandemi kısıtlamaları ve Çin Merkez Bankası’nın gevşeme konusunda beklenen adımları atmaması Asya para birimlerinde baskı yapsa da genel olarak Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah sakin bir tablo çiziyor. Bugün de ilk çeyrek finansalları izlenmeye devam edilecekken, IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında TSİ 20’de Fed Başkanı Powell’ın ve ECB Başkanı Lagarde’ın konuşmaları önemli. Öncesinde TSİ 18’de Fed Başkanı Powell’ın bir konuşması daha var. Yurtiçi tarafta ise DTH, rezerv ve menkul kıymet istatistikleri izlenecekken, Dolar/TL’de önemli bir değişim gözlenmiyor. Şu aşamada, kur korumalı mevduat uygulamasının TL’deki oynaklığın düşük kalmasında etkili olmaya devam edebileceğini ve Dolar/TL’de bant hareketinin sürebileceğini düşünüyoruz. Olası bant hareketinde 14,61 – 14,74 aralığı izlenebilir.


EUR/USD: Yaşanan düşüşlerin ardından 1,08’in altında kalıcılık sağlayamayan paritede dün teknik bir yükseliş ihtimalini öne çıkarmıştık. Nitekim paritenin özellikle bu sabah güçlü bir toparlanma göstererek 1,0925 civarında bulunan aylık ortalamasına doğru yükseliş eğilimine girdiğini izliyoruz. Şu aşamada bugün IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında Fed, BoE ve ECB başkanlarının konuşmaları paritede kısa vadeli yön konusunda belirleyici olabilecekken, 1,0925 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 1,0975 ve 1,1020 hedefe girebilir. Öte yandan, olası düşüşlerde 1,0865 – 1,0820 ve 1,0785 sıralı destekler olarak takip edilebilir.

XAU/USD: Fed’den gelen şahin açıklamalarla önümüzdeki Fed toplantısında 75 baz puan artırım ihtimalinin gündeme gelmesi değerli maden üzerinde etkisini hissettirmeye devam ediyor. ABD on yıllık tahvil faizindeki ve Dolar endeksindeki (DXY) gerilemeye karşın değerli maden güçlenemiyor. Bugün IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında Fed, BoE ve ECB başkanlarının konuşmaları oynaklık yaratabilecekken, 1.968 direnci aşılmadıkça Ons Altın’da baskı sürebilir ki 1.944 yakın desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda 1.933 ve 1.921 sıralı hedeflerine doğru düşüş gözlenebilir. Öte yandan, 1.968 direncinin kırılması durumunda 1.982 hedef olabilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment