Home Dijital Gazete Global piyasalardaki satış baskısı

Global piyasalardaki satış baskısı

by olaynerde

ABD Başkanı Biden, Rusya Başkanı Putin’i sallıyor. Sürekli Putin Ukrayna’ya girecek diyen Biden, bu hamlesi ile Putin’in hamlelerini bozduğu görülüyor. 6 saatlik Macron görüşmesi süreci sonrasında Putin bu konuda şikayetçiydi. Yarın da Almanya başbakanı, Putin ile görüşecek. ABD, İngiltere ve bazı ülkeler Ukrayna’dan çekilme talimatı verirken sivil uçuşlar da azaltılıyor. Bu arada Petrol varili 95 dolara çıktı. Avrupa ve ABD borsaları bunu bir satış fırsatı olarak değerlendiriyorAncak “böyle bir savaşın olması en fazla Türkiye’yi negatif etkiler” yorumları dikkat çekici.

 

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘BB-‘den ‘B+’ya indirdi üstelik görünümünü de yeni bir indirime işaret eden ‘negatif’ olarak belirledi. 1 ay önce Fitch, bu konuda uyarıda bulunmuştu. Dolayısıyla pek de sürpriz sayılmayabilir. Üstelik Fitch Türkiye’ye not veren 3 büyük kredi şirketinden en yüksekteki nota sahipti, şimdi diğerlerine daha yaklaştı.

 

Türkiye’de ekonomi alanında yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı  Erdoğan, temel gıdada KDV’nin % 8’den % 1’e indirildiğini açıkladı. Üreticide zaten % 1 olan KDV’nin inmesi ile tüketiciye indirim şeklinde yansıması bekleniyor. Hesaplamalara göre gıda enflasyonunda % 3, toplam TÜFE’de iki ay boyunca  % 0.7’şer azalmaya yol açabilir.

 

Hafta sonu açıklama yapan Bakan Nebati, Kredi Garanti Fonu ile 60 milyar liralık kefalet hacmi oluşturulduğunu ve yastık altı altını ekonomiye kazandırmak için başlayan kuyumcu ve bankaların içinde olduğu yeni sistemi tanıttı.

 

Türkiye’de siyaset tarafında hareketlilik dikkat çekiyor. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmaları yürüten 6 siyasi parti lideri ilk kez bir araya gelip 5 saat süren toplantı yaptı. Mutabakat metninin 28 Şubat’ta kamuoyuna açıklanacağı ifade edildi.

 

Bugün sevgililer günü. Tüm yatırımcılarımıza sevdikleriyle güzel zamanlar diliyoruz. Bugünün gündemine baktığımızda ise; Avrupa MB başkanı Lagarde’nin konuşması öne çıkıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BAE merkezine 2 günlük resmî ziyareti de bugün başlıyor. 12 işbirliği anlaşmanın imzalanması bekleniyor. Global piyasalardaki satış baskısı bugün bizi de etkisi altında tutabilir.

 

STRATEJI

 

BIST100 Ekim başında başladığı harekette % 75 yükselerek tarihi rekorları yenileyen bir rallide 2400 ulaşmışken kısa sürede % 28 gerileyerek 1726 görüldükten sonraki tepki hareketlerini izledik.  2000 seviyesi geçiş noktası olarak izlenebilir.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment