Home Dijital Gazete Gökçen: “‘İnsan öldürmek yanlıştık’ cümlesini kanıtlamaya çalışıyoruz”

Gökçen: “‘İnsan öldürmek yanlıştık’ cümlesini kanıtlamaya çalışıyoruz”

by olaynerde

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, 2016 yılında 11 kurşunla öldürülen Nurcan Arslan’ın bugün Bakırköy Adliyesi’nde görülecek olan duruşması öncesi basın açıklamasında konuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen yaptığı açıklamada “Burada artık toplumsal cinsiyet eşitliğinin de ötesinde, ‘insan öldürmek yanlıştır’ cümlesini kanıtlamaya çalışıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Genel Başkan Yardımcısı Gökçen, adliye önündeki açıklamasında “Bugün görülecek olan dava, bir hukuk tartışması etrafında yıllardır devam ediyor. Nedir o tartışma? Silahını alıp Tokat’tan İstanbul’a kadar gelen ve tehdit ettiği kadını görmeye hazırlanan bir erkek, cinayeti tasarlamış mıdır tasarlamamış mıdır? Mahkemelerin verdiği iyi hal indirimleri yetmemiş olacak ki Yargıtay, cinayeti 11 kurşunla işledikten sonra ‘neden böyle oldu’ diyen erkekle empati yaptı. Yargıtay, müebbet hapis cezasını iki kez bozdu.” dedi.

Gökçen, “Nasıl oluyor da bir erkek cinayet işleyeceği zaman ‘ben nasılsa indirim koparırım’ diye düşünüyor? Nasıl oluyor da bir insan öldürmek söz konusu bir kadın olduğunda bu kadar normal bir şey haline geliyor? Nasıl oluyor da kilometrelerce yolu silahıyla gidip bir kadın öldüren katil ile empati yapabilen bir yargı var? Burada artık toplumsal cinsiyet eşitliğinin de ötesinde, ‘insan öldürmek yanlıştır’ cümlesini kanıtlamaya çalışıyoruz. Bunun için bile mücadele vermemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, “Bu cinayetler kendiliğinden olan şeyler değil. Yüzlerce, binlerce kadın öldürülüyorsa bu cinayetleri önleme formülü uygulanmadığı için. Siyasi irade, kadınların canını koruyan sözleşmeyi feshederek katillere cesaret vermeyi tercih ettiği için. Kadınlar olarak İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284 sayılı kanunu uygulayacağız, uygulatacağız. İşte bunun için bugün burada Nurcan için adalet, herkes için adalet diyoruz.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment