Home Dijital Gazete Jeopolitik gerilim ve endişeler ön planda

Jeopolitik gerilim ve endişeler ön planda

by olaynerde

Piyasa Gündemi

Merkez bankalarına yönelik sıkılaşma endişelerine ek olarak Rusya – Ukrayna arasındaki gerilim gündemdeki ana risk başlıkları olarak takip ediliyor. Son dönemde yapılan açıklamalarda Rusya’nın her an işgale başlayabileceği söylemleri dikkat çekerken, bölgedeki tansiyon ve jeopolitik endişeler oldukça yüksek seyrediyor. Küresel çaptaki gelişmelerin yanında yurt içinde cumartesi günü Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, yeni ekonomik paketin detaylarını açıkladı. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    19:15 ECB Başkanı Lagarde’ın Konuşması Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

ABD’de enflasyon rakamlarının Fed’e ilişkin sıkılaşma endişelerini artırması ve Rusya – Ukrayna arasındaki jeopolitik gerilim küresel hisse piyasalarında haftanın ikinci yarısında satış baskısının artış kaydetmesine neden oldu. BIST-100 Endeksi ise yurt dışına göre pozitif bir ayrışarak cuma gününü %0,61 oranında yükselişle 2.051,05 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma günü %1,50’leri aşan düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah yataya yakın hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,49 – 13,51 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,51’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Gündemdeki risk başlıklarının etkisiyle yeni haftaya zayıf bir risk iştahı ila başlıyoruz. Endekste ilk olarak 2.030 ve 2.010 seviyeleri destek olarak izlenecek olup, bu seviyeler altında satıcılı fiyatlamanın devam ettiği görülebilir. Bu durumda 1.965 seviyesi destek olarak önem kazanacaktır. 1.965 seviyesi altında ise satışların hız kazanabileceği endekste 1.930 ve 1.880 seviyeleri gündeme gelebilir. 2.010 üzerindeki tutunmanın korunması ve yeniden toparlanmanın görülmesi halinde 2.050 – 2.065 aralığı direnç bölgesi olarak izlenecektir. Bu bölge üzerinde 2.100 ve 2.145 seviyeleri hedeflenebilir. Küresel çaptaki risk başlıklarının yakından izlenmesi ve 2.010 altında endekste satışların devam edebileceğinin göz önünde bulundurulması faydalı olacaktır.  

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment