Küresel piyasalar

Yurt içi faizlerde jeopolitik gelişmelerin izlenmesiyle sınırlı yükselişler gözlendi. Bu kapsamda, verim eğrisinin kısa vadeli tarafında günlük bazda 19 baz puana varan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafında ise 36 baz puana varan yükselişler görüldü.

Küresel piyasalar haftanın son işlem gününe nötr risk iştahıyla başlıyor. ABD ve Avrupa vadelilerinde yatay bir görüntü hakimken, Asya'da borsalar karışık bir seyir izliyorlar. ABD'de üzerinde uzlaşılmaya varılamayan yeni teşvik paketi ile ilgili bir gelişme gözlenmezken, önümüzde günlerdeki ABD - Çin görüşmeleri bekleniyor. Diğer yandan, bazı Avrupa ve Asya ülkelerinde artan vaka sayısı ve bugün Çin'den gelen ve beklentileri karşılamayan makro veriler olumsuz gelişmeler olarak izleniyor. Bu sabahki fiyatlamalar ise küresel piyasalardaki nötr görüntünün korunabileceğine işaret ediyor. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda ise Dolar / TL 7,35 sınırında hareket ederken, dün CDS ve faizlerde hafif yükseliş gözlemledik. BIST100 endeksi de satıcılı bir görüntüyle günü kapattı. Şu aşamada yurtiçinde artan vaka sayıları ve Doğu Akdeniz'deki gerilim izlenmeye devam edilirken,  BIST100 endeksinde kısa vadeli grafiklerde görülen tepe formasyonu ile birlikte satıcılı bir görüntü yaşanabilir. Olası düşüşlerde 1.079 hedef olarak izlenebilir.

 
 
       

 

MAKROEKONOMİ

        
ABD'de beklenenden iyi açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvurularına karşın teşvik paketine dair gelişmelerin izlenmesiyle ABD borsaları karışık bir seyirle kapanırken, önümüzde günlerdeki ABD-Çin görüşmelerinin de beklenmesi ve beklentilerden zayıf gelen Çin perakende satışların etkisiyle Asya borsalarında da benzer görünüm dikkat çekiyor. Temmuz ayına ilişkin Çin sanayi üretimi beklentilerin hafif altında kalarak yıllık %4,8 yükselirken, tüketici harcamalarının göstergesi niteliğindeki perakende satışlar yatay beklentisine karşın düşüş gösterdi.

Bugün ABD'de temmuz ayı perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri ve ağustos ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi öncü verisi izlenecek. Bugün yurt içinde veri gündemi yoğun. TSİ 10'da haziran ayı cari işlemler dengesi ve sanayi üretimi açıklanacak. TSİ 14.30'da TCMB'nin ağustos ayı beklenti anketi yayınlanacak.

  • Salgın kaynaklı kısıtlamalar neticesinde başta turizm geliri kaynaklı hizmet dengesindeki açıkla birlikte mart-mayıs aylarında cari denge ortalama 4,6 milyar USD açık verdi. Haziran ayı cari denge tahminimiz ise 3,05 milyar USD açık,  aylık cari denge beklentilerimiz doğrultusunda gelirse 12 aylık kümülatif cari açık 8,2 milyar USD'den 11,2 milyar USD'ye çıkacak.  Küresel imalat PMI verilerindeki toparlanmanın sürmesi ihracatımız için iyi bir haber niteliğinde olurken, dış ticaretin gidişatı ithalatın seyrine de bağlı olacak. Kredilerin desteğiyle toparlanan iç talebin ithalata ve bazı ürünlerdeki gümrük artışının talep kısmına yansıması ithalatın hızında belirleyici olacak. Önümüzdeki süreçte turizm gelirlerinin zayıflığını sürdürmesini, bununla birlikte başta petrol olmak üzere emtia fiyatlarındaki ılımlı seviyelerin korunmasının ve TL'nin rekabetçi seviyelerinin cari denge görünümünü destekleyici olacağını düşünmekteyiz. 

                                                 12 Aylık Cari İşlemler Dengesinin Seyri( Milyar USD)
                         

  • Mayıs ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre beklentilerden iyi gelerek %19,9 daralmış fakat aylık %17,4 artmıştı. Haziran ayında ise öncü göstergeler sanayi üretimindeki toparlanmanın sürdüğünü teyit etmekte ve elektrik tüketimindeki artış ve imalat PMI'ın genişleme bölgesinde gelmesi ile sanayi üretiminin aylık bazda artış göstereceğini ve salgın öncesi seviyelere yakınsayacağını düşünmekteyiz. Buna göre piyasa katılımcıları sanayi üretiminin haziran ayında aylık %4,7 civarında artış sergileyebileceğini öngörmekte.
  • Temmuz ayına ilişkin TCMB Beklenti Anketinde, anket katılımcılarının, kredilerin desteğiyle toparlanan iç talep ve zayıf turizm gelirleri ile birlikte cari açık tahminlerinde yukarı yönlü revize gerçekleştirdikleri, GSYH tahminlerini ise korudukları gözlenmişti. Bu ayda cari açık ve GSYH tahminlerinde pek fazla değişiklik olmaması muhtemel. Temmuz ayında enflasyonun beklentilerin altında gelmesine rağmen TCMB'nin çekirdek enflasyon göstergelerindeki yukarı yönlü eğilim vurgusu sonrası ve piyasalarda görülen gelişmeler neticesinde enflasyon tahminlerinde sınırlı yukarı yönlü  revize görebiliriz.

ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 1,2 milyon seviyesinden 963 bin seviyesine geriledi. Veri salgın sonrası ilk kez 1 milyonun altını gördü. Toplam işsizlik maaşı alan kişi sayısı da 16,1 milyondan 15,5 milyona geriledi. Salgın döneminde 22 milyon kişi işini kaybederken, bunların yalnızca 9,3 milyonu tekrar iş buldu. Bu süreçte teşviklerle ekonomik etkiler azaltılmaya çalışıldı. 600 USD'lik ek işsizlik ödemeleri 31 Temmuz itibarıyla sona ermişti ve Demokratlar ile Cumhuriyetçiler bu konuyla ilgili teşvik paketinde uzlaşma sağlayamamıştı fakat Trump ek ödemeleri (400 USD'ye düşürüldü) uzatan başkanlık emrini imzaladı.

ŞİRKET HABERLERİ 

Aksa Enerji (AKSEN, Sınırlı Pozitif): Şirket ikinci çeyrekte ana ortaklık net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %161 oranında artmış ve 147,9mn TL ile piyasa beklentisi olan 88mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %40 oranında artmış ve 1.621mn TL olmuştur. Satışların maliyeti aynı dönemde %56,3 oranında artarken, brüt kar ise %6,9 oranında azalarak 279,2mn TL olmuştur. Operasyonel giderler ise %43,7 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 7,5mn TL gider kaydedilmiştir. Böylece Şirket'in esas faaliyet karı geçen yılın aynı dönemine göre %16,5 oranında azalarak 237,8mn TL'ye gerilemiştir. 13,1mn TL değer düşüklüğü gideri kaydedilmiştir. Vergi öncesi kar 225,4mn TL olmuş ve 41,5mn TL vergi gideri sonrası şirketin 2. çeyrekte ana ortaklığa düşen net dönem karı 147,9mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı 222,3mn TL olmuştur. Şirket geçen yılın aynı döneminde 107,6mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı.

AG Anadolu Grubu Holding (AGHOL, Nötr): Şirket ikinci çeyrekte 122,4mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklamıştır. Şirket geçen yılın aynı döneminde 639,9mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı. Satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %23,1 oranında artan şirketin, satışlarının maliyeti ise %21,2 oranında artmış ve böylece brüt kar %27,4 oranında artarak 4.748mn TL olmuştur. Aynı dönemde operasyonel giderler ise %22,8 oranında artmış ve diğer faaliyetlerden 84,8mn TL gider kaydedilmiştir. Ayrıca özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan giderler 110,8mn TL'den 15mn TL'ye gerilemiştir. Böylece şirketin esas faaliyet karı geçen yılın aynı dönemine göre %96,7 oranında artmış ve 1.301mn TL olmuştur. Diğer taraftan yatırım faaliyetlerinden gelirler 2Ç2019'daki 1.404,7mn TL'den 95,9mn TL'ye gerilemiş ve karlılığı olumsuz etkilemiştir. 2Ç2019'da Migros'un kosolidasyonu kapsamında gerçeğe uygun şirket değeri ile özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırım tutarı arasındaki 1.185,8mn TL fark yatırım faaliyetlerinden gelir olarak konsolide kar veya zarar tablosunda muhasebeleştirilmişti. Şirket'in finansman gideri de %9,7 oranında artarak 837,1mn TL'ye yükselirken, 221,7mn TL vergi gideri sonrası şirketin net dönem karı 335,9mn TL olurken, 458,3mn TL'lik azınlık payı düşüldükten sonra 122,4mn TL ana ortaklık net dönem zararı oluşmuştur.

İkinci çeyrek zarar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem zararı 477,7mn TL olmuştur. Şirket geçen yılın aynı döneminde 239,3mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı.

Doğan Şirketler Grubu Holding (DOHOL, Sınırlı Pozitif): Şirket 2020'nin 2. çeyreğinde 268,3mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde Holding, 221,7mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Şirketin satış gelirleri 2Ç2020'de bir önceki yılın aynı döneminde göre %35,2 oranında azalarak 2.055mn TL olmuştur. Satışların maliyeti ise %37,9 oranında azalmış ve buna bağlı olarak brüt kar %6,9 oranında azalarak 255,6mn TL'yi göstermiştir. Operasyonel giderler aynı dönemde %10,4 oranında azalırken, diğer faaliyetlerden 2Ç2020'de 164,4mn TL gelir kaydedilmiştir. Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan ise 0,5mn TL gelir yazılmıştır. Böylece faaliyet karı 267,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Buna ilaveten yatırım faaliyetlerinden gelirler 61,6mn TL'den 99,4mn TL'ye yükselirken, finansman giderleri ise 171,8mn TL'den 84,4mn TL'ye gerilemiştir. Böylece vergi öncesi net dönem karı 2Ç2020'de 282,5mn TL olurken, 27,6mn TL'lik vergi gideri sonrası ana ortaklık net dönem karı 268,3mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket'in 2020 yılı Ocak - Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı 589mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde 451,7mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedilmişti.

Enka İnşaat (ENKAI, Sınırlı Pozitif): Enka İnşaat 2020 yılının ikinci çeyreğinde ana ortaklık net dönem karı 2.385mn TL ile hem ortalama piyasa beklentisi olan 1.733mn TL'nin, hem de bizim beklentimiz olan 1.638mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada mühendislik ve inşaat grubu kaynaklı yatırım faaliyetlerinden gelirlerin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 1.084,5mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri ikinci çeyrekte bir öncek yıla göre yaklaşık aynı seviyede kalan Şirket'in brüt karı ise maliyetlerdeki artışa bağlı olarak %16,2 oranında azalmış ve 536,7mn TL'ye gerilemiştir. Operasyonel giderler aynı dönemde %12,7 oranında gerilerken, diğer faaliyetlerden 2Ç2020'de 24,1mn TL gider kaydedilmiş ve faaliyet karı da %7,5 oranında azalarak 363mn TL'ye inmiştir. Diğer taraftan, mühendislik ve inşaat grubu kaynaklı yatırım faaliyetlerinden gelirler 2Ç2019'daki 851,1mn TL'den 2Ç2020'de 2.169mn TL'ye yükselmiş ve bu durum Enka İnşaat'ın yüksek ana ortaklık net dönem karı kaydetmesinde ana etken olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket'in Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı birinci çeyrekteki zarar rakamının etkisiyle 1.684,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde Şirket 1.919,4mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti.

Hektaş (HEKTS, Nötr): Şirket'in 2Ç2020'deki net dönem karı 12,9mn TL gerçekleşerek yıllık %49,2 oranında gerilemiştir. Şirket'in satış gelirleri yıllık olarak %2,9 oranında artarak yılın ikinci çeyreğinde 204,1mn TL olurken, maliyetler %17,0 oranında artmış ve 138,5mn TL olmuştur. Bu kapsamda da brüt kar yıllık olarak %17,9 oranında gerilemiş ve 65,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı ise %32,1 olmuştur. Bir önceki yılın ikinci çeyreğindeki brüt kar marjı %40,3 idi. Diğer taraftan, Şirket 2Ç2020'de 21,9mn TL net finansman gideri (2Ç2019: 28,7mn TL) kaydetmiştir.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket'in 2020 yılı Ocak - Haziran dönemi net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %13,6 oranında düşerek 80,4mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Koç Holding (KCHOL, Nötr): Koç Holding'in 2020 yılı ikinci çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yıla göre %32,6 oranında azalarak 961,4mn TL'ye gerilemiştir. Ortalama piyasa beklentisi Holding'in 1.078mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklayacağı yönündeydi. Özellikle Tüpraş'ın ikinci çeyrekte zarar açıklaması bir önceki yıla göre kaydedilen düşüşte önemli etken olmuştur. Ayrıca Tofaş ve Ford Otosan'ın da bir önceki yılın aynı dönemine göre karları gerilemiştir. İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte, ilk çeyrekteki Yapı Kredi Bankası hisse alımı sonucu oluşan yüksek kar rakamının etkisiyle, Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı 4.431,2mn TL'ye ulaşmıştır. Bir önceki yılın aynı döneminde holding 2.204,8mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı.  
 
MPL Sağlık Hizmetleri (MPARK, Nötr): Şirket 2Ç2020'de 22,9mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Piyasa beklentisi 22mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydedeceği yönündeydi. Şirket'in satış gelirleri 2Ç2020'de %14,6 oranında azalırken, brüt kar da %18,4 oranında gerileyerek 158,8mn TL olmuştur. Şirket'in operasyonel giderleri %46 oranında azalırken, diğer faaliyetlerden 20,4mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı %14 oranında artarak 140,4mn TL'ye ulaşmıştır. Şirket'in net finansman giderleri ise %4,5 oranında azalarak 164,8mn TL'ye gerilerken,  ana ortaklık net dönem zararı 22,9mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde şirket 45,4mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti.

İkinci çeyrek zararı sonrasında Şirket'in 2020 yılı Ocak - Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı 27,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde 42,7mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydedilmişti.
 
Netaş Telekomünikasyon (NETAS, Pozitif): Şirket 2Ç2020'de 18,4mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Geçen yılın aynı döneminde 66,2mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydedilmişti. Şirket'in satış gelirleri 2Ç2020'de 422,9mn TL gerçekleşerek yıllık %22,2 oranında artış göstermiştir. Brüt kar ise %32,0 oranında yükselerek 44,4mn TL'ye çıkarken, brüt kar marjı 80 baz puan artmış ve %10,5 olarak gerçekleşmiştir. Şirket'in net finansman giderleri ise bu çeyrekte 8,9mn TL gerçekleşerek yıllık 15,6mn TL düşüş göstermiştir. Ek olarak, esas faaliyetlerden net gider de net kur farkı giderlerindeki düşüşün önemli etkisiyle yıllık 19mn TL gerileyerek bu çeyrekte 4,1mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket'in 2020 yılı Ocak - Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı 15,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde 98,7mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydedilmişti.

Turkcell (TCELL, Pozitif): Turkcell'in 2020 yılı ikinci çeyreğe ait ana ortaklık net dönem karı 851,7mn TL ile hem 815mn TL'lik bizim beklentimizin hem de 845mn TL'lik piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşmiştir. 2Ç2019'da şirketin ana ortaklık net dönem karı 465,2mn TL idi. Şirketin 2020 2. çeyrek toplam hasılatı 2019 2. çeyreğe göre %11,8 artışla 6.924mn TL olmuştur. Bu büyüme temel olarak, artan data kullanımı ile genişleyen faturalı abone bazının desteklediği güçlü Turkcell Türkiye ARPU performansından kaynaklanmaktadır. Toplam maliyetler %15,5 artarken, brüt kar %3,5 artışla 1.974mn TL'ye ulaşmıştır. Brüt kar marjı ise 2,3 puan azalarak %28,5 olmuştur. 2Ç2020 operasyonel giderleri 2019'un aynı dönemine göre %17,4 gerilemiştir. 2Ç2020'de diğer faaliyetlerden 337,7mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece, 2Ç2020 faaliyet karı 2Ç2019'a göre %6,1 artışla 1.817mn TL'ye yükselmiştir. Faaliyet kar marjı 1,4 puanlık azalışla %26,2 olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan Şirket'in 2020 yılı 2. çeyrek FAVÖK'ü 2019'un aynı dönemine göre %10,6 artışla 2.824mn TL'ye yükselmiştir. FAVÖK marjı ise 0,4 puan azalışla %40,8 olarak gerçekleşmiştir. 22,1mn TL'lik net yatırım faaliyetlerinden gider ve 106,8mn TL'lik TFRS 9'a ilişkin gider sonrasında finansman öncesi faaliyet karı 1.688mn TL'yi göstermiştir. Şirketin 2Ç2020 net finansman giderleri 600,5mn TL olmuştur. 2Ç2019'daki net finansman gideri 1.059mn TL idi. 234,9mn TL'lik vergi gideri sonrası, net dönem karı 2Ç2019'a göre %77,9 artarak 853mn TL olmuştur. 1,3mn TL'lik kontrol gücü olmayan paylara ilişkin kar düşüldükten sonra ana ortaklık payına düşen net dönem karı 851,7mn TL olarak açıklanmıştır.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı 1.724mn TL olmuştur. Şirket geçen yılın aynı döneminde1.690mn TL kar açıklamıştı.

Sonuçların ardından Şirket 2020 yılı beklentilerini korumuştur. 2020 yılı için gelir büyümesi beklentisi %10-%12, FAVÖK marjı hedefi %40-%42 ve operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranı beklentisi ise %17-%19 seviyesindedir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Sınırlı Negatif): THY 2020 yılının 2. çeyreğinde 2.234mn TL (327mn USD) net dönem zararı kaydetmiştir. Bizim zarar beklentimiz 1.221mn TL, piyasanın zarar beklentisi ise 1.528mn TL idi. Şirket 2Ç2019'da 133mn TL net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri 2.çeyrekte %66,9 oranında azalarak 6,2 milyar TL'ye gerileyen şirket 678mn TL brüt zarar kaydetmiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler %62,9 oranında gerileyerek 911mn TL'yi göstermiştir. Diğer faaliyetlerden ise 2Ç2020'de 782mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece Şirket'in faaliyet zararı 807mn TL olmuştur. 2. çeyrekte yatırım faaliyetlerinden 348mn TL net gelir kaydedilirken, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan da 504mn TL zarar kaydedilmiştir. Finansman tarafında da 733mn TL gider kaydedilmiştir. Tüm bunlara bağlı olarak vergi öncesi zarar 1.696mn TL olurken, 538mn TL'lik vergi gideri sonrası 2.234mn TL net dönem zararı açıklanmıştır.

İkinci çeyrek zarar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem zararı 4,257mn TL olmuştur. Şirket geçen yılın aynı döneminde 1.120mn TL zarar açıklamıştı.

Şirket ayrıca Temmuz ayında yolcu sayısının %72,3 azalışla 1,97mn olduğunu açıklamıştır. Yolcu doluluk oranı ise Temmuz'da 17,9 puan gerilemiş ve %65,3 olmuştur. Ocak-Temmuz dönemi yolcu sayısı %60,7 azalmış ve 16,6 milyonu göstermiştir. İlgili dönemin yolcu doluluk oranı ise 6 puan azalışla %74,6 olarak hesaplanmaktadır.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Şirket projelerinden İstanbul Sarıyer Zekeriyaköy Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı (Köy) İşi'nde Yüklenici ile yapılan Sözleşmeyle Arsa Satışı Karşılığı Satış Toplam Geliri 201,3mn TL'den 240mn TL'ye yükselmiştir.

Zorlu Enerji (ZOREN, Sınırlı Pozitif): Zorlu Enerji'nin bağlı ortaklığı Zorlu Jeotermal Enerji'nin Ağrı'daki jeotermal sahası ihalesini kazandığını duyurdu. Ağrı İl Özel İdaresi tarafından jeotermal kaynak arama ruhsat sahaları için düzenlenen ihalenin, iki ayrı jeotermal kaynak arama ruhsatı için 175,000 TL + KDV ve 155,000 TL + KDV bedel ödeme taahhüdüyle kazanıldığı belirtildi. Açıklamaya göre, ilgili arama ruhsatlarının süresi 3 yıl olacak.

SEKTÖR HABERLERİ 

İnşaat: Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, yazılı açıklamasında, dün Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Libya Planlama Bakanı Taher Jehaimi'nin, Türk firmaların Libya'da yürüttüğü projelerde yaşanan sıkıntıların çözümü ve yarım kalan müteahhitlik projelerinin devamını sağlamak amacıyla imzaladıkları mutabakat zaptıyla yeni bir sayfa açıldığını bildirdi. Libya'da sektörün haklarının korunmasının önemli olduğunu vurgulayan Yenigün, bu ülkenin Türk inşaat sektörünün 1972'de yurt dışına ilk çıktığı pazar olduğunu hatırlattı. Yenigün, söz konusu ülkede yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle işlerin zaman zaman kesintiye uğramasına karşın Libya'nın halen yüzde 7,2'lik payla sektörün en çok iş üstlendiği 3'üncü ülke konumunda olduğu bilgisini verdi.  Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Lokman Hekim (LKMNH, Sınırlı Pozitif): Şirket ikinci çeyrekte 1,2mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Şirket geçen yılın aynı döneminde 81,6bin TL kar açıklamıştı. Satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %23,6 oranında azalmış ve 59,3 TL olmuştur. Satışların maliyeti %31 oranında azalmış ve brüt kar %57,9 oranında artarak 10,3mn TL olmuştur. Operasyonel giderler ise %12,8 oranında artmış ve diğer faaliyetlerden 3,5mn TL gider kaydedilmiştir. Şirketin esas faaliyet karı geçen yılın aynı dönemine göre %14,6 oranında artmış ve 2,8mn TL olmuştur. Finansman tarafında 1,5mn TL gider kaydetmiştir. Vergi öncesi kar 1,4mn TL olmuş ve 1,3mn TL vergi geliri sonrası şirketin 2. Çeyrekte ana ortaklığa düşen net dönem karı 1,2mn TL olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı 4,5mn TL olmuştur. Şirket geçen yılın aynı döneminde 821,9bin TL kar açıklamıştı.
 
 
FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü, TCMB haftalık repo ihalesi açmazken, geleneksel yöntemle 1 aylık repo ihalesi açtı. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %8,71 seviyesinden %9,06 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 181,7 milyar TL ile 70 milyar TL'si(50 milyar 3 aylık,%6,75+20 milyar TL 1 aylık,%10,96)  repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan tutarın, 88,6 milyar TL'si BİST'te %9,75'ten, 17,8 milyar TL'si BAPP'ta %9,75'ten ve diğer geri kalan 5,3 milyar TL TCMB bünyesinde %9,75'ten kullandırıldı.
ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %0,68 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %0,65-%0,73 bandında hareketin ardından, %0,72 seviyesinden günü yükselişle kapattı.

Yurt içi faizlerde jeopolitik gelişmelerin izlenmesiyle sınırlı yükselişler gözlendi. Bu kapsamda, verim eğrisinin kısa vadeli tarafında günlük bazda 19 baz puana varan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafında ise 36 baz puana varan yükselişler görüldü.
 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ
 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma