Home Dijital Gazete Merkez bankaları para politikası konsepti

Merkez bankaları para politikası konsepti

by olaynerde

Belirsizlik ortamında para politikası seçenekleri… Enflasyon baskıları Merkez bankalarını köşeye sıkıştırmış durumda. Enflasyon baskıları ve Ukrayna’daki kriz kötüleşmeye devam ederken merkez bankalarının çok az seçeneği kaldı. Küresel ölçekte yaşanan gelişmeler, merkez bankalarını para politikalarını daha da sıkılaştırmaya itiyor.

Fed vadeli fonları faiz projeksiyon fiyatlaması… Kaynak: Bloomberg, CME Fedwatch

Artan enflasyona tepki olarak daha sıkı politika… Sürekli olarak değerlendirdiğimiz Fed dışındaki Merkez bankalarının ne yaptığına bakacak olursak, sıkılaşma eğilimlerinin değişik katsayılarda da olsa geçerli olduğunu görürüz. Kanada Merkez Bankası faiz oranlarını 50 baz puan artırdı ve Avrupa Merkez Bankası, 3Ç22 sonunda varlık alımını durdurma beklentisini yeniden doğruladı. Ancak son zamanlarda politikayı sıkılaştıran veya sıkı politikanın yolda olduğunu belirten bankalar bu ikisinden ibaret değildir.

Son iki hafta içinde, başlıca merkez bankaları faiz oranlarını artırdı: Şili (+150 bps), Kolombiya (+100 bps), Peru (+50 bps), İsrail (+25 bps) ve Yeni Zelanda (+50 bps).

Bütün bu konsept, sıkılaşmanın dünya geneline yayıldığını gösterse de, ABD’deki parasal sıkılaştırma çoğu büyük yabancı ekonomiyi geride bırakmış ve bırakmaya da devam edecek gibi görünüyor.

Sonuç? Parasal sıkılaştırma şu anda sadece ABD ile sınırlı değil. Birçok merkez bankası, politika uyumunu kaldırma sürecindedir ve bu süreç, küresel GSYİH büyümesi üzerinde baskı oluşturma riskine sahip. Sıkı politikaların amacı ise zaman içinde enflasyonist baskıların dizginlenmesine yardımcı olmaktır. Fed dışındaki diğer büyük merkez bankaları da daha az destekleyici politikalara yöneliyor. Genel olarak ise Fed’in diğer büyük merkez bankalarının çoğundan daha fazla faiz artıracağı bekleniyor.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment