Nasdaq vadelilerinde satış dalgası

Olası yükselişlerde 1.113 direnci hedef olarak duruyor.

Nasdaq vadelilerinde satış dalgası hafiflerken, dünya borsaları bu sabah stabilite kazanma eğiliminde. Asya'da çoğu borsa artıda seyrediyor. Avrupa vadelileri  ise yatay. Cuma günkü pozitif ayrışmasını haftanın ilk işlem gününe taşıyan BIST100 endeksi de yurtdışı piyasalardaki toparlanma eğilimi ve kısa vadeli yakalanan momentumla birlikte güne %0,5'e yakın alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. TL'de kısmi baskı devam etse de kurda oynaklığın görece düşük seyrettiğini gözlemliyoruz. Dolayısıyla, endekste gün içerisinde de yükseliş eğilimi görülebilir. Olası yükselişlerde 1.113 direnci hedef olarak duruyor. 

 
       

 

MAKROEKONOMİ

        
Piyasaların dikkati teknoloji hisselerindeki satışın sürüp sürmeyeceğine odaklanırken, Brexit odaklı gündem ve Trump'ın ABD ile Çin ekonomileri arasındaki bağları koparma fikrini yeniden gündeme getirmesi de yakından izlenmekte. Asya borsalarında Çin sınırlı negatif ayrışırken, ikinci çeyrek GSYH değişimi aşağı yönlü revize edilen Japonya'da ise borsalar sınırlı artıda seyrediyor. ABD piyasaları bugün tatilden dönecekken, Nasdaq haricinde ABD vadelilerinde artıda seyrettiği gözleniyor. Bu haftaki ABD enflasyon rakamları ve ECB toplantısı öncesi bugün veri takvimi açısından sakin bir gündeyiz.

  • Ticari ve ekonomik ilişkilere yönelik serbest ticaret anlaşması için AB ile İngiltere'nin geçiş dönemi müzakerelerinin yeni turunda sterlinin kısmi baskı altında kaldığını görüyoruz. İngiltere'nin geçen senenin sonlarında Kuzey İrlanda ile ilgili varılan anlaşmayı geçersiz kılacak bir hamle yapacağına ilişkin haber akışı anlaşmasız Brexit endişelerini tetikledi.  AB Brexit baş müzakerecisi Barnier, İngiltere'nin daha önce imzalanan anlaşmalara saygı duyması gerektiğini belirtti.  

Bugün Euro Bölgesi'nde yılın ikinci çeyreğine ilişkin GSYH büyüme final verisi yayınlanacak. Öncü verilere göre, bölge ekonomisi koronavirüs salgınına karşı alınan kısıtlayıcı tedbirlerle rekor seviyede daralarak resesyona girmişti. Ekonominin çeyreklik bazda -%12,1 daralması ve yıllık bazda ise -%15 gerilemesi bekleniyor. Ayrıca bugün dünya ticaretinin seyrine dair ipucu verecek olan Almanya'da temmuz ayına ilişkin dış ticaret verileri takip edilecek.

Yurt içinde bugün TÜİK'in açıkladığı istihdam rakamları öncesi öncü gösterge niteliğinde takip ettiğimiz ağustos ayı İŞKUR işgücü piyasası istatistikleri izlenecek. Temmuz ayında İŞKUR tarafından işe yerleştirilenler aylık %16,6 artarken, işverenin işçi talebini gösteren açık iş verisinde aylık %19,6 azalma görülmüştü.

Dün yurt içinde ağustos ayına ilişkin Hazine nakit dengesi açıklandı. Hazine ağustos ayında 30,9 milyar TL nakit fazlası vererek, salgın sonrası ilk kez fazla vermiş oldu fakat geçen yılın ilk 8 ayıyla kıyaslandığında nakit açığı toplamda -68,1 milyar TL'den den -109,8 milyar TL'ye  yükselmiş oldu.  Faiz dışı fazla da 41,6 milyar TL'ye çıkmış oldu. Veriye bakıldığında bir önceki aya göre gelirde %29 artış, faiz dışı giderde ise  %35 azalış görülmekte. 

ŞİRKET HABERLERİ 

Albaraka Türk Katılım Bankası (ALBRK, Nötr): Kurucusu ve yöneticisinin iştiraki Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş. olacağı, fon yönetiminde Türkiye'nin en büyük tematik teknoparkı ve bir kamu inisiyatifi olan Bilişim Vadisi'nin bulunacağı Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu paylarının alımına ilişkin 35mn TL'ye kadar taahhüt verilmesine, paylarının satın alınması, bilahare alım-satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi, fonun borsada işlem görmesi halinde fon paylarının borsada alım-satımı ve buna ilişkin sair tüm işlemlerin yürütülmesi için Genel Müdür'ün yetkilendirilmesine karar verilmiştir.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL, Nötr), İskenderun Demir ve Çelik (ISDMR, Nötr): Şirketin bağlı ortaklığı İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (İsdemir) hisselerinin Şirkete devrine ilişkin Şirket ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) arasında imzalanmış bulunan 31.01.2002 tarihli hisse devir sözleşmesi hükümleri gereğince, ÖİB'den 01.10.2011 - 31.07.2020 tarihleri arası dönemde oluşan 32,1mnTL'lik alacakla ilgili olarak İsdemir tarafından ÖİB'ye karşı Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açılmıştır. Açılan dava ile ilgili gelişmeler Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden kamuoyu ile paylaşılacaktır.

10 Ağustos 2020 Tarihli Ereğli Demir Çelik Raporumuz için tıklayınız…

10 Ağustos 2020 Tarihli İskenderun Demir Çelik Raporumuz için tıklayınız…

TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Nötr): TAV Havalimanları'nın Ağustos ayında hizmet verilen yolcu sayısı, Haziran ayından itibaren uçuşların kademeli olarak başlaması ile Temmuz ayındaki 1,98 milyondan Ağustos ayında 3,65 milyona yükselmiş ancak bir önceki yılın aynı dönemine göre %69 oranında gerilemiştir. Yurtiçi havalimanlarında hizmet verilen yolcu sayısı Ağustos ayında %63 oranında azalırken, yurtdışı havalimanlarında hizmet verilen yolcu sayısındaki daralma %88 seviyesinde gerçekleşmiştir. Ağustos ayı rakamlarıyla birlikte 2020 yılının ilk sekiz ayındaki toplam hizmet verilen yolcu sayısı ise 17,1 milyon ile bir önceki yılın aynı dönemine göre %72 oranında gerilemiştir.

27 Temmuz 2020 Tarihli TAV Havalimanları Holding Raporumuz için tıklayınız…
 
Vakıfbank (VAKBN, Nötr): GMTN programı çerçevesinde hazırlanan ve SPK tarafından onaylananan 10mn GBP tutarındaki borçlanma aracının ihraç tarihi 09.09.2020'dir.

11 Ağustos 2020 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ 

Akaryakıt: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) twitter sayfasından yapılan açıklamaya göre 08/09/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Motorinde 21 KRŞ/LT pompa satış fiyatlarında indirim gerçekleşmiştir.

Savunma: Havelsan Dr. Mehmet Akif Nacar önümüzdeki yıllarda halka arz konusunda görüşme yapılacağını açıkladı. Kaynak: Bloomberg

Spor: Bloomberg News futbol kulüplerinin bankalar ile borçların vade uzatımı konusunu görüştüğünü açıkladı. Haberde aralarında Ziraat Bankası, Halkbank ve Denizbank'ın olduğu bankaların, kulüplerin borçlarının daha önce 5 yıl olan vadesinin 12 yıla çıkarılması için kulüplerle görüşmeler yaptığını ve yeni anlaşmada 2 veya 3 yıl geri ödemesiz dönem olması amaçlandığı duyuruldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Naturel Enerji (NATEN, Sınırlı Pozitif): Şirket, Yurt Dışı Proje Geliştirme ve Müteahhitlik faaliyetleri kapsamında, Ankara merkezli İnşaat Şirketi Berkteks Tekstil İnşaat Matbaacılık Tarım Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. ile İtalya'da 11 MWp Güneş Elektrik Santrali proje geliştirilmesi ve kurulumu amacıyla anahtar teslim esaslı %18 KDV dahil 12,3mn EUR (%18 KDV dahil 108,3mn TL) toplam bedelli sözleşme imzalamıştır. Bahse konu sözleşme, Şirketin %100 Bağlı ortaklığı olan Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş.'nin paylarının %100'üne sahip olduğu bağlı ortaklığı Margün Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş. ile Berkteks Tekstil İnşaat Matbaacılık Tarım Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. arasında imzalanmıştır. Margün Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş., proje geliştirme, müteahhitlik, elektrik satış anlaşması ve finans teminini de kapsayan faaliyetleri anahtar teslim esası ile yürütecektir.

FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10,14 seviyesinden %10,16 seviyesine sınırlı yükseldi. Pazartesi günü TCMB 10 milyar TL tutarında geleneksel repo ihalesi açarak piyasayı %10,57'den fonladı. Merkez Bankası piyasayı toplamda 343,1 milyar TL ile 200 milyar TL'si (20 milyar 3 aylık,%6,75 + 180 milyar TL 1 aylık,%10,86) repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan tutarın, 115 milyar TL'si BİST'te %9,75'ten, 15,4 milyar TL'si BAPP'ta %9,75'ten ve diğer geri kalan 12,7 milyar TL TCMB bünyesinde %9,75'ten kullandırıldı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün ABD'nin tatil olduğu günde hareketler kısıtlı olurken, verim eğrisi genelinde faizlerde yataya yakın hareketler gözlendi.

 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ


Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma