Home Dijital Gazete Öztrak: “Enflasyonda iki ay üst üste rekoru ilk kez yaşıyoruz”

Öztrak: “Enflasyonda iki ay üst üste rekoru ilk kez yaşıyoruz”

by olaynerde

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün açıklanan Ocak 2022 dönemi enflasyon verileriyle ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. CHP Sözcüsü Öztrak şunları ifade etti:

“CHP Sözcüsü Öztrak, Türkiye’nin 1988’den bu yana en yüksek Ocak enflasyonunu bu yıl yaşadığına dikkat çekerek, “Ama daha da vahimi Aralık’taki yüzde 13,58’lik rekorun üzerine, yüzde 11,10’la ikinci bir enflasyon rekorunu tarihte ilk kez yaşıyoruz. Erdoğan’ın deneyi milletimize çok pahalıya patladı” değerlendirmesinde bulundu.

Hem tüketici hem de üretici enflasyonu, mevcut seride ocak aylarının rekorunu kırdı. Ocak ayında tüketici enflasyonu yüzde 11.10, üretici enflasyonu yüzde 10,45 oldu. Enflasyon Araştırma Grubu’na (ENAG) göre ise Ocak’ta tüketici enflasyonu yüzde 15,52.

ENFLASYONDA İKİ AY ÜST ÜSTE REKORU İLK KEZ YAŞIYORUZ

Yine geçmişe baktığımızda, 1988’den bu yana en yüksek Ocak enflasyonunu bu yıl yaşadık. Ama daha da vahimi, Aralık’taki yüzde 13,58’lik rekorun üzerine, yüzde 11,10’la ikinci bir enflasyon rekorunu tarihte ilk kez yaşıyoruz. Erdoğan’ın deneyi milletimize çok pahalıya patladı.

ENFLASYON TSUNAMİSİ GELMEYE DEVAM EDİYOR

Ocak ayında üretici enflasyonu, tüketici enflasyonun altında kaldı. Ancak hala “turpun büyüğü heybede”. 12 aylık üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark 45 puan ile yine rekor tazeledi. Üretici fiyatlarından tüketiciye doğru korkunç bir tsunami gelmeye devam ediyor.

MEMURA ZAM 21 GÜNDE ERİDİ

Memura “2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 5’lik zammı, yüzde 7,5 yaptık” diyerek, günlerce caka sattılar. Memura zam yüzde 7,5. Ocak enflasyonu yüzde 11,1. Memur maaşlarına yapılan zam daha yılın ilk 21 gününde eridi gitti. Memur şimdiden alacaklı… Milletten utanıp özür dilerler mi? Ne gezer!

MİLLETİN SIRTINDAKİ YÜKÜ AĞIRLAŞTIRIYORLAR

“Faizi indirdik, enflasyon daha da düşecek”, “Enflasyon kamburunu bir süre taşıyacağız”, “Enflasyon Ocak’ta negatif olur”, “Enflasyon Ocak’ta pik yapar”, “Enflasyon Nisan’da pik yapar” diyerek, milletin üzerindeki yükü ağırlaştırdıkça ağırlaştırıyorlar.

MİLLETİN SIRTINDA KAMBUR OLANLAR

Milletin sırtına kambur olanlar milletin sırtından inmeden, enflasyon kamburu da kalkmaz. Bu apaçık ortadır. Milletimiz sırtındaki kamburu atmak için artık gün sayıyor. Millete kambur olanlar da, kambura yatarak sandıktan kaçıyor. Sandıktan kaçma. Milletten korkma Erdoğan!

Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment