Home Dijital Gazete Piyasaların yönü

Piyasaların yönü

by olaynerde

BIST100… FED tarafında erken sıkılaştırma işaretleri küresel piyasalarda baskı yaratmaya devam etmektedir. Buna göre endeks tarafında baskının artma riski de söz konusu olmaktadır. Endeks haftaya yükseliş ile başladı. Hem yurtiçi hemde yurtdışı bazında küresel enflasyonist endişeler şirketler için ciddi bir risk oluşturmaya devam etmektedir. Özellikle son günlerde çok konuşulan elektrik zammı konusunda en son düzenleme gün getirildi. Tüketim miktarı üst sınırı daha üst bir banda çekildi.

 

 

USDTRY… Mevcut parite, yeni yılın ilk ayın sonunda yatay seyrini korumaktadır. Güne 13.35 TL seviyelerinde başlayan kur, yatay seyire devam etmektedir. Geçen hafta yapılan FED toplantısı sonrası Powel’in açıklamaları, yüksek enflasyon sebebi ile gerekeni yapacaklarını belirtmeleri, erken sıkılaşma ibaresi olarak algılanmakta olup, faiz artışına ise karar metninde yakında olması gerektiği konusunda ifadeler yer aldı. Dün yayımlanan resmi gazetede TCMB, bankanın mevduat uygulayacağı azami faiz oranını belirlemeye yetkili olduğu belirtilmiştir.

 

 

EURTRY… Türk Lirası, ekonomik önlem paketi sonrası değer kaybını durdursa bile enflasyonist endişeler gölgesinde parite yatay seyre dönmüştür. Mevcut “Ekonomik Önlem Paketi” öncesinde 20 TL seviyelerini test eden parite sabah saatlerinde 15.00 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

EURUSD… Yeni yıl da Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da Omicron endişeleri devam etmektedir. Ancak diğer ülkeler arasında karantina kurallarında semptomlar bazında karantinayı daha da gevşetme haberleri gelmeye devam etmektedir. Pandemi ile beraber görülen arz kaynaklı global enflasyonist endişeler ABD enflasyonu ile daha güncel ağırlık kazanmıştır. Bununla beraber AB Ukrayna konusunda Rusya’ya yaptırım tehtidinde bulundu. Mevcut jeopolitik riskleri arttıran bir kataliz görevi görmeye devam etmektedir.

 

 

XAUUSD… FED’in faiz artırım beklentilerinin yakında olması altın fiyatlarını aşağı yönlü etkilemiştir. Özellikle geçen haftalarda açıklanan ABD enflasyonu ve Rusya’nın Ukrayna konusunda oluşturduğu jeopolitik risk tarafında yapılan olumlu adımlar atılsa bile AB’nin yaptırım kartı tam tersi duruma işaret vermektedir.

 

 

GLDGR… Gram altın Aralık ayı içerisinde TL’nin değer kaybı ile yukarı yönlü ivmesine devam etmişti. Mevcut “Ekonomik önlem paketi” öncesi 1000 TL seviyelerini gören gram altın yaklaşık 600 TL seviyelerinden tekrardan yukarı yönlü toparlanma göstermiş ve sabah saatlerinde 772 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

BRENT… Geçen aylar da OPEC+ pandemi sebebi ile olabilecek kapanmalar durumunda üretim artışını tekrar değerlendirebileceklerini belirtmişlerdi. Geçen haftalarda yapılan OPEC + toplantısında 400 bin varillik üretimin Şubat ayında da devam edeceği kararı alındı. Brent petrol bu haberle beraber yükselişini devam ettirmektedir.

 

 

S&P500… Yeni yıla özellikle son hafta içinde aşırı satış dalgasına maruz kalan endeks, jeopolitik riskler, Omicron varyantı ve arz kaynaklı enflasyonist baskılar eşiğinde karışık seyre devam etmektedir. Satış baskısı tüm küresel piyasaları etkilerken FED tarafından yapılacak olan sıkılaştırma işaretleri küresel piyasaları negatif baskılamaktadır.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment