Powell miladı sonrasında ilk Fed toplantısı

Fed, bugün başlayan Eylül ayı FOMC toplantısının kararlarını yarın açıklayacak.(Tera Yatırım)

Fed, Başkan Powell’ın enflasyon ortalamasının zaman içinde %2 olmasını sağlayarak kısa vadede hedefi aşmasına izin veren yeni bir para politikası çerçevesi açıklamasından bu yana ilk kez toplanıyor. Bu toplantıda herhangi bir aksiyon beklenmemekle birlikte, Fed’in herhangi bir sıkılaştırma işareti veremeyecek bir konumda olduğunu biliyoruz. Jackson Hole’da Powell yeni stratejinin temelini ve amacını ortaya koyduğundan dolayı beklenmedik bir açıklama gelmeyecektir. Yeni politika stratejisinin ana hatları, enflasyonun hedefin biraz üzerine çıkmasına izin vermek ve bu süreçte sıkılaşmaya gitmemek üzerine kurulu… Yani enflasyonun kısa vadede %2 üzerini görmesi Fed’in faiz artıracak olması anlamına gelmeyecek.

 

Son toplantının tutanaklarından, Fed'in son derece geniş bir parasal duruş sürdürmeye kararlı olduğu ve muhtemelen federal fon oranını birkaç yıl boyunca %0 ila %0,25 arasında tutmaya kararlı olduğu açıktır. Bu toplantı aynı zamanda “nokta grafik” ve ekonomik projeksiyon güncellemesine de sahne olacak. ABD’de talebin toparlandığını gösteren veriler enflasyon için bir artı olsa da, talebin daha çok pandemi ile beraber insanların daha çok yöneldiği kalemler üzerine yoğunlaşması ve nakdi ücret desteğinin kesilmesi durumunda oluşacak gelir belirsizliği etkileri aşağı yönlü risk içerebilir. Mesela Ağustos ayı enflasyon verisine en önemli katkı ikinci el araçlardan gelmişti. Bunun nedeni de insanların topluluk içine karışmak istememeleri ve seyahat ederken kendi araçlarını daha çok tercih edecek olmaları… Bu gibi organik olmayan etkilerden arındırılmış bir enflasyon görüntüsü daha önemli ve bu da geniş politika ile sağlanmaya çalışılacak.

 

Dolayısıyla Fed’den şahin mesaj gelmesi sürpriz olur. Faiz yönlendirmesi konusunda, Fed üyeleri yakın bir geleceğe işaret etmeyeceklerdir. Enflasyon baskılarının yukarıya doğru artması, tahvil faizlerini ilerleyen dönemde hareketlendirecektir ancak Fed bu oranların referans faiz oranlarından çok da ayrışmasına muhtemelen izin vermeyeceğinden getiri eğrisi kontrolü belki birkaç ay sonra gündeme gelebilir.

Kaynak:Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma