Home Dijital Gazete Reel faiz hareketi ve piyasa referansı

Reel faiz hareketi ve piyasa referansı

by olaynerde

ABD Hazine tahvilleri, Fed’in yaklaşan sıkılaştırma önlemleri (Pazartesi günü erken saatlerde Bullard’ın şahin konuşmaları sonrası) konusunda ufukta endişeler devam ederken, uzun Paskalya hafta sonunun ardından Salı günü zayıflayarak kırmızıya kaydı. UST 2Y getirisi %2.57’ye yükselirken, çok izlenen UST 10Y 8bps artışla %2.91’e yükseldi. Ekonomi, Mart ayı/ay konut başlangıç verileriyle desteklenerek dirençli görüldü. Reel ücretlerin zayıfladığı ve ipotek oranlarının yükseldiği bir ortamda ise piyasanın yavaşlaması muhtemeldir. Tahvil teknik seviyelerinin aşıldığı görüldü, bu da sıkıntıları ve ardından satışları artırdı

Son getiri artışları ABD’de reel faizleri uzun bir aradan sonra pozitife döndürmüş durumda. Bu durum başta değerli metaller olmak üzere birçok varlık sınıfına sert satis getirirken, hisse senetlerinin minimal etkilenmesi ve görünümünün bozulmaması piyasalarda asimetri etkisi görmemize neden olmakta. Bu noktadan sonra stabilizasyon önemli olacaktır. Fed’in %2 enflasyon hedefinden uzak mevcut görünüm itibariyle hızlı bir sıkılaşma evresinde olacağını biliyoruz.

ECB kararında ılımlı bir yaklaşım gözlenmekle beraber, spreadlerin kontrolünde bundan sonra atacakları adımlar önemli. Fed-ECB ayrışımı ABD-Alman spreadini derinleştirecektir, öte yandan ılımlı para politikası duruşu itibariyle ECB getirilerin çok yükselmesi durumuna karşı kontrol aracı oluşturma ihtimaline sahiptir. Para politikası sıkılaşmaya başladığında ve varlık alımları durduğunda ise faizler kaçınılmaz olarak yükselecektir.

Çin’de açıklanan LPR oranları sabit kaldı. Beklenti %0,05 düşüş olsa da geçen hafta gösterge faiz oranlarını düşürmeyen PBOC, banka kredi faizlerine baz olan 1 yıllık MLF oranı %2,85’te sabit tutmuştu. Gösterge faizi sabit tutan PBOC, rrr oranını bir kez daha büyük bankalar için 25 baz puana ve küçük bankalar için 50 baz puana indirdi.

Türk varlıklarına bakacak olursak; hisse senetleri, yatırımcıların ilk çeyrek sonuçları için beklentileri fiyatlandırmaya başlamasıyla ralliyi rekor seviyeye çıkardı. İlk çeyrekte bankaların net gelirinde 3 kata varan bir artış beklentisi öne çıkarılmakta. TÜFE endeksli bonoların getirileri de banka bilançolarını önemli ölçüde destekleyecektir. Finansal olmayan şirketlerin karlarında da önemli artışlar görülecektir, bilanço değerlerine ilişkin beklentiler kuvvetli fiyatlandırmalara zemin oluşturuyor. Reel sektördeki kar artışları da liradaki düşüşten ve yüksek enflasyonun bilançolar üzerindeki destekleyici etkisinden yararlanacaktır. Türk Traktör ve Arçelik ile Perşembe ve Cuma günleri bilanço raporları başlıyor.

Merkez bankasının mevcut perspektifinde, ekonomi yönetiminin büyüme hedeflerinin enflasyona karşı proaktif olmaması nedeniyle geleneksel olmayan düzlemin korunduğunu görüyoruz. Faiz oranlarının artırılması, normal şartlar altında Türkiye dışındaki merkez bankalarının benimsediği bir politika seyridir. Ancak Türkiye’de enflasyonla mücadele ve sermaye hareketlerine uyum faiz oranlarıyla değil, farklı bir yaklaşımla yapılmak istenmektedir.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment