Home Dijital Gazete Reel getirilerde pandemi eşiği ve pozitif bölge

Reel getirilerde pandemi eşiği ve pozitif bölge

by olaynerde

Reel getiri ortamı… ABD’de reel faiz oranlarındaki yükseliş takip ediliyor. Fed’in şahin politika duruşu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Mart ayında eksi %1’in altında olan 10 yıllık reel getirilerde kayda değer bir geri dönüş sağladı. Fed yetkilileri geçen ay gösterge oranlarını çeyrek puan artırdı. Pandemi öncesi normalliğe doğru atılan önemli bir adımda 10 yıllık nominal getirilerin enflasyonu geçme eğilimi önemli bir eşik derecesidir.

ABD 10 yıllık reel getirileri… Kaynak: Bloomberg

Tahvil faizleri ve politika faiz projeksiyonları… Fed yetkilileri geçen ay gösterge oranlarını çeyrek puan artırdı ve yılın geri kalanında nispeten hızlı bir oran artış hızının sinyallerini veriyorlar. ABD 10 yıllık Hazine getirilerinde de agresif bir artışla beraber %2,90 seviyesi üzerini test ediyoruz. ABD’de son dönemde faiz artışları uzun bir aradan sonra reel faizleri pozitife çevirdi. Bu noktadan sonra istikrar önemli olacaktır. Mevcut görünüm itibarıyla Fed’in %2’lik enflasyon hedefinden uzak, hızlı bir sıkılaştırma sürecine gireceğini biliyoruz.

Swap traderları, önümüzdeki üç Fed toplantısında yaklaşık 140 baz puanlık artış fiyatlıyor ve en az iki 50 baz puanlık hareket beklediklerinin sinyalini veriyor. ABD merkez bankası en son Ağustos 1984’te arka arkaya 50 baz puan veya daha fazla artış gerçekleştirmişti.

 

ABD 10 yıllık tahvil faizi, 10 yıllık enflasyon başa baş oranı ve TÜFE karşılaştırması… Kaynak: Bloomberg

Ekonomik etki… Borçlanma maliyetlerinde rekor bir artış, ekonomik toparlanmayı yavaşlatabilir. Ekonomiler toparlanırken ve enflasyon hızlanırken, hükümetler olağanüstü destek politikalarından çıkış gerçekleştirirken, tüketiciler ve işletmeler üzerindeki sıkı maliye ve para politikasının etkileri söz konusu olacaktır. Bu noktada Fed’in daha rahat hareket etmesi için büyümedeki iyileşmenin sürmesi ve firma bilançolarının karlı olmaya devam etmesi gerekmektedir. Para politikasının hızlı bir şekilde sıkılaştırılmasının sıkıntı verici etkilerinden korunmak için, ekonomideki sert iniş risklerinin azalması önemlidir.

Sonuç? Enflasyona göre düzeltilmiş getiriler, yaklaşık iki yıl boyunca negatifti ve hisse senetleri için önemli bir destek sağladı. Artan reel getiriler, risk varlıkları için pozitif zemini yiyerek, hisse senedi değerlemelerini ve bunların tahvillere olan göreceli cazibesini tehdit ediyor. Enflasyonun kırk yılın en hızlı hızına ulaşması ve Fed’in tepki vermesiyle, 10 yıllık getiri 31 Aralık’taki %1,51’den neredeyse ikiye katlandı. Enflasyon beklentisini ifade eden 10 yıllık başabaş oranının %3 olduğu ve bu ayki verilerin yıllık enflasyonun Mart ayında %8,5’e yükseldiğini gösterdiği göz önüne alındığında, daha yüksek getiriler için pek çok alan var.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment