Home Dijital Gazete Rusya’dan sevgilerle

Rusya’dan sevgilerle

by olaynerde

ABD Dışişleri, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’da hızla yoğunlaşma göstermesini gerekçe göstererek Kiev’de yer alan büyükelçiliği kapatıp Ukrayna’nın batısında yer alan Lviv’e taşınacağını açıkladı. Daha ilginci ise ABD’nin ardından Kanada ve Avusturalya da büyükelçiliklerini tahliye etmeye başladı.

 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ise batı ülkelerinden gelen 16 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edebileceğine yönelik haberler üzerine sosyal medyadan ulusa seslenerek “16 Şubat bizim birlik günümüz olsun” diyerek halka moral verdi. 

 

İngiltere, ABD ve Almanya’nın da aralarında bulunduğu 10’dan fazla ülke vatandaşlarını Ukrayna’dan çıkmaya davet etmişti. En son Dışişleri Bakanlığı’mızdan gelen “Ukrayna’nın doğusuna mecbur kalmadıkça seyahat etmekten imtina edilmesi” tavsiyesi gelmişti. Tansiyonun bu kadar yükseldiği ortamda Rusya’dan geri adımlar gelmeye başladı. Dün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı ülkeleriyle güvenlik garantileri konusunda anlaşmak için şansın olduğunu söyledi. Öyleki 15.40 civarı Lavrov’dan gelen açıklamalar ile Borsa İstanbul’da iyimser bir yükseliş görüldü. Bugün de biraz pozitif açıklama gelse bu etkinin piyasalarda sürmesi beklenebilir.

 

Bugün ABD’den gelecek ocak ayı ÜFE verisinin önemi de geçtiğimiz hafta beklentilerin üzerinde %7.5 oranında gelen TÜFE verisinden sonra piyasaya ilaç olabilir. Zira 2021’i % 9.7 artışla kapatan ÜFE’nin, bugün % 9.1’e gerilemesi bekleniyor. Tabi, o da kelek atabilir. Yani % 9.3 ve üstünde gelirse piyasalar yine satış yiyebilir. 

 

Dün ECB Başkanı Lagarde’ın yaptığı açıklamalar enflasyon riskleri devam etse de ECB’nin esnekliğine devam edeceğini ve Mart toplantısında gelen verilere bağlı olarak hareket edileceğini bildirdi. ABD tarafında ise FOMC üyesi Bullard Fed’in 1 Temmuza kadar yapılacak 3 toplantısında 100bps artırması gerektiğini yineledi.

 

Dünün bir diğer önemli gelişmesi ise yurtiçi cephesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BAE ziyareti kapsamında yaptığı 13 alanda anlaşma idi. Bu anlaşmalar; savunma sanayii, sağlık, iklim değişikliği, sanayi, teknoloji, kültür, tarım, ticaret, ekonomi, kara, deniz taşımacılığı, gençlik, afet yönetimi, meteoroloji, iletişim ve arşiv alanında gerçekleşti.

 

Bugün; yurt içinden gelecek ocak ayı Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi, yurt dışında ise Euro bölgesi 4. çeyrek büyüme verisi ve ABD’den gelecek ocak ayı ÜFE verisi öncü olarak takip edilecektir.

 

STRATEJI

 

BIST100 Ekim başında başladığı harekette % 75 yükselerek tarihi rekorları yenileyen bir rallide 2400 ulaşmışken kısa sürede % 28 gerileyerek 1726 görüldükten sonraki tepki hareketlerini izledik.  2000 seviyesi geçiş noktası olarak izlenebilir.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment