Home Dijital Gazete Sevcan Birgören Şerifova Türkiye’yi Fransa’da temsil edecek

Sevcan Birgören Şerifova Türkiye’yi Fransa’da temsil edecek

by olaynerde

Kısa bir açıklama yapan Sevcan Birgören Şerifova, “Davet aldığım andan itibaren titizlikle hazırlandım, Fransa’da ülkemi en iyi şekilde temsil edeceğime inanıyorum. Bu aynı zamanda benim Parisli sanatseverlerle on beşinci buluşmam olacak. Armand Berberian küratörlüğünde yer aldığım Art Capital 2022 “Notre-Dame no 5 “tuval üzeri akrilik boya çalışmamla Quasimodo ve Esmeralda’nın hikayesini anlatıyorum.Uluslararası sanatçıların eserleri ile müze müthiş bir sanat şölenine hazırlanıyor. Herkesi bu heyecanı paylaşmaya davet ediyorum” dedi.

İstanbul ve Paris’te çalışmalarını yoğunlaştıran sanatçı “Benim Sınırsız İşlerim” projesi ve çok kapsamlı İstanbul sergilerine hazırlanıyor.

Sevcan Birgören Şerifova hakkında

Birçok ulusal ve uluslararası organizasyonda eserleri sergilenen Sevcan Birgören Şerifova Plovdiv’de doğdu. Bulgaristan´da başladığı bale, müzik, piyano, resim, edebiyat ve yazı eğitimlerini Türkiye’de sürdürdü.

Ankara Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Güzel Sanatlar Bölümü’nde ‘özel öğrenci’ statüsünde akademik eğitim gören sanatçı burada Ahmet N. Özsalar’ın öğrencisi oldu. Resim desen ve seramik atölyelerinde çalışan sanatçı ilk atölyesini 1993 yılında kurdu, ilk kişisel sergisini 1995’te açtı.
Sevcan Birgoren, 2020 ART CAPITAL ‘Grand Palais’ Paris Fransa Türkiye katılımcı sanatçısı ve 2017 International FLORENCE BIENNALE-İtalya özel komite davetlisidir. Kağıt işleri ABD, Japonya ve Venedik festivalinde büyük ilgi gördü.Çalışmalarına serbest sanatçı olarak devam eden Birgörenin eserleri Türkiye, Bulgaristan, İtalya, İspanya, Macaristan ,Belçika, Japonya, ABD ve Fransa da sergilenmiştir.

Soyuttan gerçeküstüne uzanan bir anlatımla üç boyutlu özgün yapıtlar heykel serileri, resim kâğıt işler serileri ve seramik çalışmalarının yanı sıra, kültür-sanat köşe yazıları yayımlanmıştır. Kültür Bakanlığı Devlet Müze Koleksiyon ve özel galerilerde eserleri sergilenen sanatçı, workshop ve sosyal sorumluluk projelerinde yer almıştır.
Sevcan Birgören, halen 2013 yılında yakalandığı omurilik hastalığı ile mücadele etmektedir.

You may also like

Leave a Comment