Home Dijital Gazete Toparlanma gücü aşkına

Toparlanma gücü aşkına

by olaynerde

Borsada birkaç gün süren satış baskısı çabuk atlatıldı ve yeni haftanın ilk gününde % 2.8 yükselen BIST 100 Endeksi dün de % 0.5 artarak 2 bin seviyesini geçti. Hedef 2021in ilk ayında görülen 2100 seviyesi olabilir. Hacmin ortalamalarda kaldığı, sanayi hisselerinde pozisyon değişimleri olduğu, az da olsa yabancı alımı geldiği görülmekte. 2 gündür Londra’da yabancı yatırımcılarla bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, kurun mevcut seviyelerde kalacağını söylemesi de pozitif havaya katkı sunmuş olabilir.

Dün Avrupa borsaları günü hafif artıda kapatabilmişti. Ama ABD’de ise % 1i aşan yükseliş görüldü. Bu sabah Asya iyi başladığından Avrupa ve Türkiye için iyimserlik artabilir.

Trendyol çalışanlarının, yapılmak istenen %11’lik zamma karşı başlattığı mücadele; Türkiye’nin dört bir yanında uzun yıllardır görülmeyen işçi eylemlerinin fitilini ateşledi. Yemeksepeti ve Banabi kuryeleri ile Migros Esenyurt deposundaki işçilerin eylemleri sürerken, onlara hekimlerin de aralarında olduğu sağlık çalışanları katıldı. Sağlık emekçilerinin yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkum edildiğini söyleyen TTB, son 10 yılda yurtdışına göç eden hekim sayısının 24 kat arttığını belirtiyor. Diğer taraftan ilaç firmaları, önümüzdeki hafta resmi gazetede yayınlanacak düzenlemeyi bekliyor. İlaç fiyatlandırılmasında kullanılacak euro kuru belirlenince ilaç fiyatlarına % 30 üstünde zam bekleniyor.

Bugün MSCI Endekslerinde değişimlerin açıklanması bekleniyor. Veri anlamında ise yurtiçi ve dışında sakin bir gün olacak.

 

STRATEJI

BIST100 Ekim başında başladığı harekette % 75 yükselerek tarihi rekorları yenileyen bir rallide 2400 ulaşmışken kısa sürede % 28 gerileyerek 1726 görüldükten sonraki tepki hareketlerini izledik.  2000 seviyesi geçiş noktası olarak izlenebilir.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment