Home Dünya TPackSS web sitesinden tütün paketleri hakkında daha fazla bilgi edinin

TPackSS web sitesinden tütün paketleri hakkında daha fazla bilgi edinin

by olaynerde

Herkes, Tütün Paketi İzleme Sistemini (The Tobacco Pack Surveillance System, TPackSS) kullanarak veya buraya katkıda bulunarak yerel tütün kontrolü çalışmalarında aktif rol alabilir. Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu bünyesindeki Küresel Tütün Kontrolü Enstitüsü tarafından geliştirilen TPackSS, 14 düşük ve orta gelirli ülkeden toplanan 6600’den fazla tütün paketine dair arama yapabileceğiniz bir veri tabanı sunmaktadır.

Sitede, tütün şirketlerinin ürünlerini nasıl pazarladıklarını herkesin öğrenebilmesi için bu paketlerin her birinin fotoğrafı ve bunlara dair diğer önemli bilgiler verilmektedir. Sunulan bilgilerden paketin federal düzenlemelere uyup uymadığına da erişilebilir.

TPackSS şu anda Bangladeş, Brezilya, Çin, Mısır, Hindistan, Endonezya, Meksika, Pakistan, Filipinler, Rusya Federasyonu, Tayland, Türkiye, Ukrayna ve Vietnam’ı kapsamaktadır.

Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu Sağlık, Davranış ve Toplum bölümü profesörü Katherine Clegg Smith, TPackSS’in bu ülkelerdeki tütün paketi ve etiketleme politikalarını izlemede önemli bir araç olduğunu söylüyor.

TPackSS’in amacı, gerekli sağlık uyarılarının tütün paketlerinde uygun şekilde uygulandığını takip etmek ve bu ülkelerdeki ülke tütün paketi gerekliliklerini ihlal edebilen ya da bunlardan sapabilen paket tasarım özellikleri ve pazarlama cazibelerini belirlemektir.

Siteye gelen ziyaretçiler, mevcut tütün ürünleri veri tabanının büyümesine yardımcı olmak için kullanması kolay Paket Paylaş özelliğiyle ülkelerinde gördükleri tütün paketlerini siteye yükleyebilirler.

TPackSS’i ziyaret edin: https://globaltobaccocontrol.org/tpackss/.

Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment