Türkiye: Ekonomik güven, Temmuz ayında yükseldi

Türkiye’de ekonomik güven endeksi Haziran ayında 97,8 iken Temmuz ayında yükselerek 100,1 seviyesine geldi.

Türkiye’de ekonomik güven endeksi Haziran ayında 97,8 iken Temmuz ayında yükselerek 100,1 seviyesine geldi. Ekonomik güven endeksindeki artış, reel sektör (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı. Temmuz döneminde reel kesim güven endeksi 112,1 değerine yükselirken, hizmet sektörü güven endeksi 114,8, perakende ticaret sektörü güven endeksi 109,6 ve inşaat sektörü güven endeksi 86,3 değerini aldı. Tüketici güven endeksi azalarak 79,5 değerini aldı.

 

Ekonomik güven endeksi… Kaynak: Bloomberg, TÜİK

 

Aşılama tedbirleri ve aynı zamanda ekonomide kademeli açılma etkisiyle sektörlere yansıyan faaliyet artışı, ekonomik güven endeksini de yukarıya taşıyarak Mayıs 2018’den beri ilk defa 100 baz değerinin üzerine getirdi. Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından sonra, alınan karantina tedbirleri pandemik dönemde birçok sektörde iş kaybına neden oldu ve oluşan koşullar özellikle hizmet sektörü tarafında kapanma tedbirlerinin etkisiyle iş ve gelir kaybına neden oldu. 2020 yılının koşullarının geri dönüşü aşamasında da, özellikle Mayıs döneminde artan vakaların etkisi sert tecrit önlemleri alınmasına neden olduğundan yine dönemsel gerileme görmüştük. Aşılamanın gerçekleştiriliyor olması ve yeniden açılma ile canlanan faaliyet, sektörel güven endekslerine de yansıma gösterdi. Tüketici güveni Temmuz ayında gerileme yaşarken; endeksi aşağı çeken alt göstergenin mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi olduğu görülmektedir.

 

En kayda değer değişimlerin ve etkilerin görüldüğü hizmet sektöründe, kademeli şekilde uygulanan açılma hamleleri ve Temmuz başından itibaren de saat ve gün kısıtlamalarının kaldırılmasının yansımalarını görüyoruz. Bu kapsamda, gerek sosyal ortamların hareketlenmesiyle beraber kafe ve restoranlardaki doluluk, uzun tatil döneminin etkisiyle artan seyahat ve canlanan turizm sezonunun etkileri hizmet sektörü endeksini pozitif yönde etkiledi. Ancak Covid vakaları tekrardan artışa geçmiş durumda ve Delta varyantına ilişkin gelişmeler yakından takip edilmek durumunda. Perakende sektöründe de, defansif olan gıda harcamalarının pandemi dönemindeki etkisine ek olarak, özellikle mağazacılık faaliyetlerinin yeniden artmasına bağlı olarak daha ikincil tüketimde de artış eğilimleri olduğu görülmektedir.

 

Finansal koşullardan en yoğun etkilenen sektör olarak, inşaat sektörü üzerindeki baskılayıcı etkenlerin ise devam etmesini bekleriz. Yüksek seyreden enflasyondan dolayı, TCMB’nin sıkı para politikasına devam etmesi konut kredisi faizlerinin de en azından mevcut seviyelerde yüksek olmasına bir süre daha neden olacaktır. Buna bağlı olarak, kredilerdeki artış hızı 3Ç20’dekine benzer seviyelerin uzağında olacaktır. Bankalardan yakın dönemde konut kredisi kampanyası da beklememekteyiz. Reel kesim güven endeksinde de, hem enflasyona bağlı olarak girdi maliyetlerinin hem de iç ve dış talep koşullarının etkilerini beraber izleyeceğiz. Hammadde fiyatlarındaki artış üretim maliyetlerini yukarı çekiyor ve fiyat baskıları mamul fiyatlarında da etkisini gösteriyor. Dış talep, küresel ekonomilerdeki iyiye gidiş ile birlikte pozitif olup ihracat ve üretim görünümü için artı olsa da; aynı zamanda iç talep koşullarını da etkileyecek olan artan Covid enfeksiyonları teslimat sürelerini ve koşullarını etkilemesi bakımından önem arz etmektedir. Diğer taraftan, reel kesim güven endeksinde artış Temmuz ayında açılmanın gerçekleştirilmesiyle üretimde artan momentum, aynı zamanlı olarak yerel ekonomide artan mobilite ve halen güçlü seyreden dış talep koşullarını yansıtmaktadır.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Okunma