Home Dijital Gazete Türkiye: Ocak imalat PMI 50,5

Türkiye: Ocak imalat PMI 50,5

by olaynerde

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ve IHS Markit’in açıkladığı verilere göre; Ocak ayında imalat PMI 52,1 seviyesinden 50,5 seviyesine geriledi. Fiyat baskılarının imalat sektörü üzerindeki zorlu etkileri görülmekle beraber, girdi maliyetleri ve nihai ürün enflasyonunun firmaların yeni iş almada zorlanmasına ve buna bağlı olarak yeni siparişler ve üretimin bandında yavaşlama etkisi gözlenmiştir. Görece olumlu bir gelişme olarak ise şirketler istihdam artırma eğilimlerini sürdürmüştür. PMI, Haziran 2020’den beri Mayıs 2021 hariç olmak üzere (kapanma etkisi) 50 baz değeri üzerinde büyüme bölgesinde kalmaktadır. Buna karşılık, Ocak ayındaki yavaşlama ile beraber endeks 8 ayın en düşük seviyesine gerilemiştir.

 

PMI verisinin ayrıntılarına bakacak olursak; girdi ve ürün fiyatları yüksek fakat azalan bir artış gösterdi. Bunda lirada gözlenen değer kaybından kaynaklı enflasyonist etkiler halen geçerlidir. Üretim maliyetlerindeki artış, satış fiyatlarına da yansıtılmakta ve enflasyonist baskıyı çift taraflı hale getirmektedir. Yeni siparişlerde ve üretimde, söz konusu fiyat baskılarının da yarattığı etkenle azalma gözlenmektedir. Firmalar, söz konusu durumdan dolayı yeni sipariş almakta zorlanmakta ve üretim eğilimleri de yavaşlayan siparişler etkisiyle daha durağanlaşma eğilimine girmektedir. Ham madde temini ve lojistik sıkıntılarının yanı sıra fiyat artışlarından kaynaklanan zorluklar, tedarikçilerin teslimat sürelerinin artmaya devam etmesine yol açtı. Şu aşamada yatırım, üretim ve istihdam planlamasında küresel tedarik zinciri sıkıntılarının ve buna bağlı olarak fiyat baskılarının hafiflemesi esas alınacaktır.

 

PMI Üretim Endeksi… Kaynak: TÜİK, İstanbul Sanayi Odası, IHS Markit, Bloomberg

 

Yayılım ekseninde, endeksin bir ay önceye göre olan gerilemesinde genel gidişat algısı kaynaklı sentiment azalması kadar güncel sıkıntıların siparişler ve üretim planlaması üzerindeki etkilerini görüyoruz. İstihdam planlaması tarafında ise sektörlerin çoğunda daha olumlu bir eğilim gözlenmekte. Genel olarak endeksin gerilemesi iç talep ve genel talep koşullarıyla alakalı. Özellikle enerji kaynaklı arz sıkıntıları ve genel tedarik kısıntıları da bu eksende etkili. İhracat ise belli oranda destek vermeye ve endeksi 50 baz değerinin üzerinde tutmaya devam ediyor, özellikle yurtdışındaki dış talep kaynaklı oluşan risklere rağmen. O tarafta Avrupa ve küresel ekonomilerden gelen yavaşlama sinyalleri önemli olacak. Omicron varyantının etkileri, küresel ekonomide 1Ç22 döneminin göreceli olarak zayıf geçmesine neden olabilir, bu da yeni ihracat siparişleri tarafındaki eğilimin zayıflamasını beraberinde getirebilir.

Kaynak  Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment