Home Gündem Xi Jinping: Dünya işbirliği için en büyük eş merkezli çember çizilmeli

Xi Jinping: Dünya işbirliği için en büyük eş merkezli çember çizilmeli

by olaynerde

Yarın Çin’in geleneksel bayramlarından Fener Bayramı kutlanacak. Fener Bayramı, Çin’in ay takvimine göre yeni yılın ilk dolunay günüdür. Dolunay, yuvarlak ay demektir. Yuvarlak, Çince’de dolgunluk, birleşmek ve aile üyelerinin bir araya gelmesi anlamına geliyor. Dolunay ve yuvarlağın taşıdığı anlam da Çinlilerin Fener Bayramı’nı kutlama sebebidir.

“Yuvarlak” kelimesinden kaynaklanan “eş merkezli çember”, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping için özel anlam taşıyor. Xi farklı alanlarda yaptığı konuşmalarda hep “eş merkezli çember”e değindi. Örneğin, ülkenin birleşik cephesi, askerlerle vatandaşların kaynaşması ve yeni tip uluslararası ilişkilerin kurulması konularında hep eş merkezli çemberlerin çizilmesi yani dayanışma, birleşme veya işbirliği yapılması gerektiğini belirtmişti.

Xi, 18 Ekim 2017’de Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi’nde yaptığı konuşmada ÇKP’nin etnik gruplar politikasını tam yerine getirilerek, ulusal dayanışmanın derinleştirilmesi ve Çin ulusunun ortak topluluğu anlayışının sağlamlaştırılması gerektiğine işaret etti. Xi, farklı etnik grupların nar çekirdekleri gibi birbirini sıkı sıkı tutarak ortaklaşa çaba göstermesi ve ortak refaha kavuşması gerektiğini dile getirdi.

Başka bir örnekle Xi, 21 Eylül 2021’de BM 76. Genel Kurulu’na hitabında bir ülkenin başarılı olmasının başka bir ülkenin başarısızlığa uğraması anlamına gelmediğini vurguladı. Dünyanın farklı ülkelerin ortaklaşa büyümesi ve ilerlemesini kabul edebildiğini hatırlatan Xi, direniş yerine diyalogun kurulması,  gruplaşma yerine hoşgörülü davranılması gerektiğini kaydetti. Birbirine saygı gösteren, adaletli ve “kazan-kazan” ilkesine dayalı yeni tip uluslararası ilişkilerin tesis edilmesi gerektiğine dikkat çeken Xi, ortak çıkarların bulunarak en büyük eş merkezli çemberin çizileceğini vurguladı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment