Home Dünya Xi Jinping, İngiliz öğrencilere iklim değişikliğiyle ilgili mektup gönderdi

Xi Jinping, İngiliz öğrencilere iklim değişikliğiyle ilgili mektup gönderdi

by olaynerde

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping İngiltere’deki Francis Holland Okulu’ndaki ilkokul öğrencilerinin iklim değişikliği konusunda yazdıkları mektubu yanıtladı.

Xi Jinping, dünyanın büyük bir aile ve insanlığın bir ortak topluluk olduğunu, iklim değişikliğinin tüm insanlığın karşılaştığı ortak bir sorun olarak ciddileştiğini ve bununla başa çıkmak için insanlığın işbirliği yapması gerektiğini vurguladı.

Çin ulusunun öteden beri doğaya saygı duyduğunu ve doğayı sevdiğini dile getiren Xi Jinping, “Berrak sular ve yeşil dağlar paha biçilmez değerdir” kavramının bugünkü Çin’de derinden kök saldığına ve doğal ve ekolojik çevreyi gözü gibi korumak, yeşil kalkınmayı teşvik etmek ve güzel bir Çin’i inşa etmek istediklerine dikkat çekti.

Xi Jinping, Çin’de iklim değişikliğiyle mücadele için benzeri görülmemiş eylemleri gerçekleştirdiklerini ve kayda değer sonuçları elde ettiklerini belirtti.

Xi Jinping, Çin’in her düzeyden ve türden okulun ekolojik medeniyet eğitimine büyük önem verdiğini ve Çinli ilkokul öğrencilerinin küçük sorunlardan başlayarak enerji tasarrufu ve çevre koruma konusunda iyi alışkanlıklar geliştirip yeşil ve düşük karbonlu bir yaşam tarzını oluşturduğunu ifade etti.

Xi Jinping, İngiliz öğrencileri dünyanın en büyük rüzgar ve güneş enerjisi santralleri, en geniş insan yapımı ormanları ve güzel milli parklara sahip olan Çin’i ziyaret etmeye davet etti. Xi Jinping ayrıca, İngiliz öğrencilerin Çinli öğrencilerle iletişim kurmasını ümit ettiğini kaydetti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment